JUŻ W KIOSKU

Artyści mówią "Nie" wojnie w Ukrainie

2022-03-02 16:44:12

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wśród nich starachowiczanin, laureat wielu konkursów, zdobywca nagród, mistrz plakatu - Marcin Bondarowicz.

Autor: Marcin Bondarowicz

.

Cały świat solidaryzuje się z Ukrainą, nie mogło zatem zabraknąć artystów, którzy wielokrotnie za pomocą sztuki sprzeciwiają się zarówno wojnie, ale też przemocy w ogóle. Tym samym z narodem ukraińskim solidarnie ramię w ramię stanęli rysownicy, a sztandarem walki polskich artystów jest praca naszego Marcina Bondarowicza. Dzieło jego rąk reprezentuje oficjalnie Polskę w na międzynarodowej wystawie „Say NO to WAR in Ukraine", której organizatorem jest Międzynarodowa organizacja rysunkowa Cartoon Home Network International (Norwegia).

To właśnie Międzynarodowa organizacja rysunkowa Cartoon Home Network International z Norwegii wyszła z inicjatywą i zaprosiła profesjonalnych rysowników do udziału w wystawie POWIEDZ NIE WOJNIE! Na apel o wsparcie tej międzynarodowej akcji o charakterze artystycznym odpowiedziało setki rysowników z całego świata. Międzynarodowa wystawa będzie prezentowana również w Internecie na stronie organizatora.

- Zawsze widziałem i widzę sens w aktywności twórczej sięgającej poza granicę naszego kraju, brałem udział w wielu międzynarodowych festiwalach, biennale oraz konkurach na całym świecie. Robiłem to zawsze w przekonaniu, ze trzeba mówić o rzeczach ważnych nie tylko z perspektywy Polaka lecz świadomego zagrożeń Europejczyka. Moja twórczość opisując lub komentując rzeczywistość wkracza czasem w strefę mroku, zawsze jednak pozostawiam światło nadziei. Pomimo tych wszystkich obaw i zagrożeń jestem optymistą – powiedział Marcin Bondarowicz autor pracy prezentowanej na międzynarodowej wystawie „Say no to war in Ukraine" i dodaje, że każdy miłujący wolność i pokój Europejczyk zdaje sobie sprawę, że ta zbrodnia na Ukraińcach jest atakiem na niego samego. 

- Zawsze wstrząsała mną ludzka krzywda i niesprawiedliwość społeczna. Ważne by współtworzyć prawdę by być jej nośnikiem. By mimo olbrzymich odległości jakie dzielą ludzi na świecie być blisko tego co najważniejsze, co wymaga wsparcia lub pomocy. Dlatego odpowiedź na apel stowarzyszenia rysowników z Norwegii był czymś naturalnym - artysta całym sercem wspiera walczącą Ukrainę.

MARCIN BONDAROWICZ (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Jest autorem licznych publikacji prasowych. Uczestnik, juror i laureat wielu międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: www.bondarowicz.net.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.
XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

2022-09-16

XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

Stowarzyszenie Promocji Talentów w Starachowicach w partnerstwie z Parkiem Kultury w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura i Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 serdecznie zapraszają na XII NOCE TEATRALNE.
Spotkali się w bibliotece

2022-09-15

Spotkali się w bibliotece

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 
IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

2022-09-15

IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zapraszają na IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”, który odbędzie się w ramach 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego w  piątek (16  września) w godz. 9.00 – 13.00  na terenie Opactwa Cystersów  w Wąchocku.