JUŻ W KIOSKU

Amfiteatr w Bodzentynie

2022-02-28 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

O Bodzentynie co jakiś piszemy, zwracając uwagę przede wszystkim na walory turystyczne. Tym razem inwestycyjnie.

W poniedziałek, 21 lutego br., w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie burmistrz Dariusz Skiba podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym AN-BUD Andrzej Jakubczyk na realizację dużej inwestycji, jaką jest budowa amfiteatru.

budowla ma powstać w naturalnej niecce, obok dawnego budynku gimnazjum przy ulicy Wolności. W skład zespołu amfiteatralnego wejdą: sceny z niezależnym zadaszeniem i zapleczem techniczno-magazynowym, widownia na około 352 miejsca, komunikacja wewnętrzna (dojścia, dojazdy) miejsca parkingowe dla pojazdów uprzywilejowanych,obiekty małej architektury oraz instalacja wodno-kanalizacyjna, ppoż., elektryczna oraz fotowoltaiczna. Z amfiteatru będzie rozpościerał się wspaniały widok na podświetlone w przyszłości Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do lutego 2023 roku, a jej łączny koszt to 2 380 000,00 zł.

I znów wrócimy do świetnej bazy turystycznej, jaką jest Bodzentyn. Amfiteatr będzie służył promocji i wspieraniu lokalnej twórczości kulturalno – artystycznej oraz aktywizacji talentów twórczych. Na odkrytej scenie mają się odbywać imprezy i wydarzenia kulturalne m.in. koncerty, spektakle teatralne, występy zespołów, czy też festyny. Inwestycja ta jest nieodzowną częścią obecnie realizowanego olbrzymiego projektu - ,,Rewitalizacja Miasta Bodzentyn – etap II”.

Na etapie składania projekt musiał wpasować się w jak największą ilość założonych kryteriów, ponieważ konkurował z wieloma innymi równie dużymi i dobrymi projektami. Aby osiągnąć maksymalną ilość punktów, musiał on swoimi założeniami rozwiązywać problemy społeczne, w tym w szczególności nadawać obszarom nowych funkcji gospodarczych (plac targowy, odwodnienia, drogi, chodniki), edukacyjnych, kulturalnych (amfiteatr) oraz rekreacyjnych (odmulenie stawów biskupich). Początkowo wartość całkowita projektu opiewała na kwotę ponad 5 mln zł, w tym dofinansowanie 4 266 632,16 zł (stanowiące 80% kosztów kwalifikowanych). Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń w czerwcu 2021 r. Gmina złożyła kompletny wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. W związku ze wzrostem praktycznie wszystkich cen związanych z branżą budowlaną zaktualizowana wartość wniosku wg kosztorysów inwestorskich to ponad 11 mln zł, w tym dofinansowanie z RPOWŚ ponad 4 mln zł oraz prawie 2,8 mln zł ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.W ramach ww. projektu od listopada ubiegłego roku sukcesywnie wykonywane są prace na placu targowym tzw. „małej targowicy” w Bodzentynie oraz od połowy lutego bieżącego roku prace odmulające dawne stawy biskupie.Amfiteatr będzie stanowił integralną część infrastruktury kulturalnej Miasta Bodzentyn, ponieważ zostanie połączony ze stawami biskupimi kładką.

Jest to także doskonała wiadomość dla mieszkańców Starachowic i powiatu, którym przecież do Bodzentyna bliżej niż chociażby do Kielc. Nie bez znaczenia jest także przepiękne jego położenie.

a. (źródło Miasto i Gmina Bodzentyn)
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

2022-10-08

"To się musi powieść"

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów). 
Szeptucha na Dymarkach

2022-09-13

Szeptucha na Dymarkach

Powspominajmy jeszcze przez chwilę wakacyjny czas i przenieśmy się w czasie. Mniej więcej w połowie sierpnia w pobliskiej Nowej Słupi odbyły się 54. Dymarki - impreza, który połączyła przeszłość z teraźniejszością. Starachowice miały tam swoją przedstawicielkę.

2022-09-06

"Sołtyski" z nagrodą

Każda nagroda dla tych propagują lokalne tradycje bardzo cieszy, palmę pierwszeństwa dzierży w tym temacie Gmina Pawłów.
Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

2022-09-05

Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

Sierpień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie upłynął pod znakiem  wtorkowych spotkań przy grach planszowych, zajęciach z robotem PHOTON oraz czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów. Był one połączone z czytaniem książeczek z serii MĄDRA MYSZ, co bardzo przypadło do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy. Co czekało na milusińskich?