Ocena:
0/5 | 0 głosów
W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Zima skuła świat w lodowe kajdany, sypnęło śniegiem, zawirowało zamiecią, z kątów wyglądał chłodny i rozkoszny, migocący cień gałęzi. Wydychane powietrze zamarza w kryształy, które zdają się spadać na ziemię. Obudzą się wiosną i wypełnią powietrze dźwiękiem wspomnień. Wiatr trzeszczy w krokwiach dachów i pracowicie wznosi zaspy na drogach. Zima rozpoczyna królowanie... Lubię zimę i zawsze, niezależnie czy to początek grudnia, czy też koniec lutego nieodmiennie kojarzy mi się ona ze świętami Bożego Narodzenia, roratami. lampionami, z którymi maszerowałam jako uroczy bąbel (dobra, z tym uroczym to nieco przesadziłam). Zima i grudzień to adwent, a adwent to...
Słów kilka, gdyby ktoś święta obchodził, a nie wiedział. wiedzieć zawsze warto.
Adwent składa się z czterech niedziel adwentowych, ta - 28 listopada - rozpoczęła w kościele chrześcijańskim rok liturgiczny. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście, a skoro adwent kończy się w Wigilię, to jasne jest, że czekamy na przyjście Chrystusa.
Z adwentem nieodłącznie będą nam się kojarzyć dwa symbole: roraty i wieniec. Pierwszy z owych symboli, czyli roraty, to msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów, oczekują narodzin Zbawiciela. Z tym nabożeństwem wiąże się także zwyczaj zapalania specjalnej świecy – roratki - która symbolizuje Maryję i jest zapowiedzią przyjścia na świat jej Syna.
Także wieniec roratni spełnia pewną rolę podczas adwentu.Cztery świece oznaczają cztery niedziele adwentu, zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość. Pierwsza świeca zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu to Świeca Nadziei, symbolizująca proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza. W drugą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Pokoju na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel. Z kolei w trzecią niedzielę, która nosi nazwę „Gaudete” („Radujcie się”), zapalana jest Świeca Radości. Ma przypominać pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. W ostatnią – czwartą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Miłości, symbolizująca aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej i ogłosili im narodziny Dzieciątka Jezus.
Co ciekawe, pierwszy wieniec adwentowy stworzony został przez pastora luterańskiego - ks. Johanna Wicherna, który chcąc stworzyć rodzinną atmosferę w sierocińcu, który prowadził w Hamburgu wpadł na pomysł, by wzbogacić wystrój świetlicy. Wspólnie z wychowankami w I niedzielę adwentu w 1839 roku podczas modlitwy zapalił pierwszą świecę umocowaną na drewnianym kole. Mniejsze 24 świece podopieczni księdza zapalali każdego dnia aż do wigilii podczas wieczornych śpiewów i modlitw. Z czasem drewniane koło przystrojono gałązkami jodły, a od 1860 roku ilość świec zredukowano do czterech.
Czas adwentu zawsze obchodzono dostojnie, poważnie, z wielką tęsknotą za Boskimi Narodzinami. W każdą z czterech niedziel adwentu z kościelnych wież odzywały się hejnały, grane na trąbach i innych instrumentach. Miały być one interpretacją słów Pisma Świętego "Zabrzmij trąbą, Syjonie". Znany był także zwyczaj grywania przed roratami na ligawkach - instrumentach w postaci drewnianej trąby, którą opierano na płocie i grano smętne tony. Miały one przypominać trąby archanielskie.
Jednym z akcentów adwentowych są lampiony, które kiedyś spełniały rolę typowo użytkową - dosłownie oświecały drogę. Dziś symbolizują przypowieść o roztropnych pannach, które trwały w oczekiwaniu.
Lubię ten czas świąteczno zimowy i świąteczny, a wszyscy, którzy na sam widok zimy stawiają kołnierze, niech zobaczą w śnieżnej pani to, czym jest...baśń.

2022-06-16
Słów kilka o Bożym Ciele
Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
2022-05-08
Pod kapliczkami...
Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku.
2022-04-12
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka
Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
2022-03-20
O zwyczajach wielkopostnych
Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
2022-02-17
Dzień mruczków
Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
2021-09-18
Chrystus z powstańczych szlaków
Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
2021-07-28
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?
Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
2021-05-28
Zielone Świątki
Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
2021-11-02
Pamięć dusz czyli Dziady
Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
2021-11-01