JUŻ W KIOSKU

Adwentowe historie

2022-12-04 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich i bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.

fot. Pixabay

Lubię zimę i zawsze, niezależnie czy to początek grudnia, czy też koniec lutego nieodmiennie kojarzy mi się ona ze świętami Bożego Narodzenia, roratami. lampionami, z którymi maszerowałam jako dziecko. Roraty rozpoczynają mój ulubiony okres przedświąteczny. 

Adwent składa się z czterech niedziel adwentowych. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście, a skoro adwent kończy się w Wigilię, to jasne jest, że czekamy na przyjście Chrystusa.

Z adwentem nieodłącznie będą nam się kojarzyć dwa symbole: roraty i wieniec. Pierwszy z owych symboli, czyli roraty, to msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów, oczekują narodzin Zbawiciela. Z tym nabożeństwem wiąże się także zwyczaj zapalania specjalnej świecy – roratki - która symbolizuje Maryję i jest zapowiedzią przyjścia na świat jej Syna.

Także wieniec roratni spełnia pewną rolę podczas adwentu.Cztery świece oznaczają cztery niedziele adwentu, zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość. Pierwsza świeca zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu to Świeca Nadziei, symbolizująca proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza. W drugą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Pokoju na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel. Z kolei w trzecią niedzielę, która nosi nazwę „Gaudete” („Radujcie się”), zapalana jest Świeca Radości. Ma przypominać pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. W ostatnią – czwartą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Miłości, symbolizująca aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej i ogłosili im narodziny Dzieciątka Jezus.

Co ciekawe, pierwszy wieniec adwentowy stworzony został przez pastora luterańskiego - ks. Johanna Wicherna, który chcąc stworzyć rodzinną atmosferę w sierocińcu, który prowadził w Hamburgu wpadł na pomysł, by wzbogacić wystrój świetlicy. Wspólnie z wychowankami w I niedzielę adwentu w 1839 roku podczas modlitwy zapalił pierwszą świecę umocowaną na drewnianym kole. Mniejsze 24 świece podopieczni księdza zapalali każdego dnia aż do wigilii podczas wieczornych śpiewów i modlitw. Z czasem drewniane koło przystrojono gałązkami jodły, a od 1860 roku ilość świec zredukowano do czterech.

Czas adwentu zawsze obchodzono dostojnie, poważnie, z wielką tęsknotą za Boskimi Narodzinami. W każdą z czterech  niedziel adwentu z kościelnych wież odzywały się hejnały, grane na trąbach i innych instrumentach. Miały być one interpretacją słów Pisma Świętego "Zabrzmij trąbą, Syjonie". Znany był także zwyczaj grywania przed roratami na ligawkach - instrumentach  w postaci drewnianej trąby, którą opierano na płocie i grano smętne tony. Miały one przypominać trąby archanielskie.

Jednym z akcentów adwentowych są lampiony, które kiedyś spełniały rolę typowo użytkową - dosłownie oświecały drogę. Dziś symbolizują przypowieść o roztropnych pannach, które trwały w oczekiwaniu.

Lubię ten czas świąteczno zimowy i świąteczny, a wszyscy, którzy na sam widok zimy stawiają kołnierze, niech zobaczą w śnieżnej pani to, czym jest...baśń.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Zioła na zdrowie

2023-04-10

Zioła na zdrowie

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...