JUŻ W KIOSKU

Adwentowe historie

2021-12-01 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.

fot. Pixabay

Zima skuła świat w lodowe kajdany, sypnęło śniegiem, zawirowało zamiecią, z kątów wyglądał chłodny i rozkoszny, migocący cień gałęzi. Wydychane powietrze zamarza w kryształy, które zdają się spadać na ziemię. Obudzą się wiosną i wypełnią powietrze dźwiękiem wspomnień. Wiatr trzeszczy w krokwiach dachów i pracowicie wznosi zaspy na drogach. Zima rozpoczyna królowanie... Lubię zimę i zawsze, niezależnie czy to początek grudnia, czy też koniec lutego nieodmiennie kojarzy mi się ona ze świętami Bożego Narodzenia, roratami. lampionami, z którymi maszerowałam jako uroczy bąbel (dobra, z tym uroczym to nieco przesadziłam). Zima i grudzień to adwent, a adwent to...

Słów kilka, gdyby ktoś święta obchodził, a nie wiedział. wiedzieć zawsze warto.

Adwent składa się z czterech niedziel adwentowych, ta - 28 listopada - rozpoczęła w kościele chrześcijańskim rok liturgiczny. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście, a skoro adwent kończy się w Wigilię, to jasne jest, że czekamy na przyjście Chrystusa.

Z adwentem nieodłącznie będą nam się kojarzyć dwa symbole: roraty i wieniec. Pierwszy z owych symboli, czyli roraty, to msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów, oczekują narodzin Zbawiciela. Z tym nabożeństwem wiąże się także zwyczaj zapalania specjalnej świecy – roratki - która symbolizuje Maryję i jest zapowiedzią przyjścia na świat jej Syna.

Także wieniec roratni spełnia pewną rolę podczas adwentu.Cztery świece oznaczają cztery niedziele adwentu, zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość. Pierwsza świeca zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu to Świeca Nadziei, symbolizująca proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza. W drugą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Pokoju na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel. Z kolei w trzecią niedzielę, która nosi nazwę „Gaudete” („Radujcie się”), zapalana jest Świeca Radości. Ma przypominać pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. W ostatnią – czwartą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Miłości, symbolizująca aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej i ogłosili im narodziny Dzieciątka Jezus.

Co ciekawe, pierwszy wieniec adwentowy stworzony został przez pastora luterańskiego - ks. Johanna Wicherna, który chcąc stworzyć rodzinną atmosferę w sierocińcu, który prowadził w Hamburgu wpadł na pomysł, by wzbogacić wystrój świetlicy. Wspólnie z wychowankami w I niedzielę adwentu w 1839 roku podczas modlitwy zapalił pierwszą świecę umocowaną na drewnianym kole. Mniejsze 24 świece podopieczni księdza zapalali każdego dnia aż do wigilii podczas wieczornych śpiewów i modlitw. Z czasem drewniane koło przystrojono gałązkami jodły, a od 1860 roku ilość świec zredukowano do czterech.

Czas adwentu zawsze obchodzono dostojnie, poważnie, z wielką tęsknotą za Boskimi Narodzinami. W każdą z czterech  niedziel adwentu z kościelnych wież odzywały się hejnały, grane na trąbach i innych instrumentach. Miały być one interpretacją słów Pisma Świętego "Zabrzmij trąbą, Syjonie". Znany był także zwyczaj grywania przed roratami na ligawkach - instrumentach  w postaci drewnianej trąby, którą opierano na płocie i grano smętne tony. Miały one przypominać trąby archanielskie.

Jednym z akcentów adwentowych są lampiony, które kiedyś spełniały rolę typowo użytkową - dosłownie oświecały drogę. Dziś symbolizują przypowieść o roztropnych pannach, które trwały w oczekiwaniu.

Lubię ten czas świąteczno zimowy i świąteczny, a wszyscy, którzy na sam widok zimy stawiają kołnierze, niech zobaczą w śnieżnej pani to, czym jest...baśń.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Zielone Świątki? Tatarak w kątki, a w tle Święty Krzyż

2021-05-28

Zielone Świątki? Tatarak w kątki, a w tle Święty Krzyż

Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
Pamięć dusz czyli Dziady

2021-11-02

Pamięć dusz czyli Dziady

Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
O zwyczajach pogrzebowych

2021-11-01

O zwyczajach pogrzebowych

Ból po śmierci jest wszędzie taki sam, cierpienie połączy zamiast dzielić. Różnie jednak podchodzi się do zwyczajów pogrzebowych, różnie się będzie chowało zmarłych i różnie podchodziło do kwestii opieki nad grobami. Jak?
Zmiana czasu czyli zegarowe tik tak

2021-10-31

Zmiana czasu czyli zegarowe tik tak

Z soboty na niedzielę cofnęliśmy wskazówki zegarów, czas letni zastąpiliśmy zimowym.
Płomień na wietrze kołysze wiatr

2021-10-29

Płomień na wietrze kołysze wiatr

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Na stole chlebek mały i drzewko u powały

2020-12-29

Na stole chlebek mały i drzewko u powały

Święta Bożego Narodzenia zajmują w naszym życiu szczególne miejsce, nie na darmo mówi się o nich wyjątkowe, magiczne, najważniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich rodzinny charakter i "magię", którą w odniesieniu do tego czasu odmieniamy przez wszystkie przypadki