JUŻ W KIOSKU

Ach, co to był za finał StarAch Festiwalu!

2022-05-29 12:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W niedzielne (22 maja) popołudnie, w starachowickim Parku Kultury odbył się finał 7 StarAch Festiwalu.

fot. Park Kultury w Starachowicach

Pierwszy etap konkursu, odbywający się online, polegał na przesłaniu do  pomysłodawcy konkursu i instruktora Parku Kultury Piotra Mrózka, nagranej piosenki. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach klasy 0-IV, V-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: dr Bożena Magdalena Mrózek, Waldemar Dziura, Krzysztof Stanik i Grzegorz Dziamka wyłoniło i zaprosiło do finału 11 wykonawców.

Finałowe prezentacje oceniało jury w składzie: Ewa Jach, Bożena Magdalena Mrózek i Tomasz Kordeusz. Gemium przewodniczyła wokalistka i kompozytorka Ewa Jach - laureatka wielu festiwali, która współpracowała z takimi muzykami jak Kayah, Kasia Wilk, czy Mezo. Jako solistka zadebiutowała piosenką "Mamy czas", którą napisała razem z finalistą "Fabryki Gwiazd" Przemkiem Pukiem. Utwór ten, co należy podkreślić, odniósł sukces na listach przebojów, m.in. na Popliście Radia RMF FM. Bożena Magdalena Mrózek jest chórmistrzem, doktorem sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura; absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, studiów podyplomowych w dziedzinie emisji głosu i chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych w zakresie logopedii w Kielcach. Od 28 lat kieruje Chórem Kameralnym Portamento, który przez lata działalności koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Ukrainie czy Bułgarii oraz zdobywał krajowe i międzynarodowe nagrody w konkursach, przeglądach i festiwalach. Magda Mrózek w 2018 roku uhonorowana została Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Tomasza Kordeusz to znany autor tekstów, kompozytor i pieśniarz. Jest autorem tekstu popularnej w końcu lat osiemdziesiątych piosenki „Mamy po 20 lat”. Jego piosenki zdobywały nagrody na wielu festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Hanna Banaszak, Mariola Berg, Andrzej Grabowski, Krystyna Prońko, Danuta Błażejczyk, Piotr Salata czy zespół Mafia.

Jury po wysłuchaniu wszystkich młodych wokalistek i wokalistów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. Grand Prix 7 StarAch Festiwalu zdobyła Marika Kowalska. W kategorii wiekowej (0 - IV kl.) miejsce I przypadło Wiktorii Szlęzak, miejsce II Dorocie Szymczak, zaś miejsce III zdobyła Nina Płusa.  W kategorii wiekowej (V-VIII kl.) zdobywcą miejsce I została Agata Kowal. Miejsce II zajęła Julia Góra, a miejsce III ex aequo: Aleksandra Skiba i Natalia Fryziel. W kategorii wiekowej (szkoły ponadpodstawowe) miejsce I ex aequo zajęły: Maria Woźniak i Mikołaj Dyka, miejsce II przypadło Karolinie Driańskiej, miejsca III nie przyznano.

- Jury kieruje serdeczne podziękowania dla wykonawców, nauczycieli i instruktorów za bardzo dobre przygotowanie prezentacji konkursowych, zwraca uwagę na bardzo wysoki poziom wykonań. Jury gratuluje laureatom nagród i wyróżnień oraz wszystkim uczestnikom - czytamy w komunikacie pokonkursowym.

Łączna suma nagród  to 3000 złotych, ufundowana przez Park Kultury oraz sponsorów pragnących zachować anonimowość. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk.

Gazeta Starachowicka gratuluje wszystkim młodym artystkom i artystom. Trzymamy za Was kciuki! 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.