JUŻ W KIOSKU

A co nam kto zrobi?

2021-07-05 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy tomograf, konferencje prasowe, łzy wzruszenia, uskrzydleni lekarze na obrazach i podziękowania - to ta medialna strona starachowickiego szpitala. Z drugiej, tej codziennej, stoi starsza, schorowana pacjentka, która odbija się o mur obojętności.

Gazeta Starachowicka

Ile jeszcze osób zadzwoni i będzie prosiło chociaż o artykuł. Ta pani doskonale wie, że jedyne co możemy, to napisać jej krótką historię. Na szpitalnym korytarzu usłyszała...

- A co nam kto zrobi? Media? (śmiech)

A przecież nie ona jedna... Z relacji, często bardzo emocjonalnych, wyłania się miejsce, gdzie trudno mówić o empatii, trosce, o zwykłej grzeczności nie wspominając. I dotyczy to głównie personelu pomocniczego pilnującego wejścia do środka lecznicy czy - ostatnio częściej - także ochrony.

W tym konkretnym przypadku do rejestracji dzwoni pacjentka. To starsza pani, po operacji serca. Nie może się dodzwonić, mimo wielokrotnych prób, w końcu jedzie na miejsce. Tam słyszy, że rejestracja jest tylko telefoniczna, siada więc na ławce i zaczyna od początku. Dzwoni. 35 min sygnału, muzyki i komunikatu, że jest pierwsza w kolejce i... wciąż nic. Prosi zatem panie, które pracują przy wejściu, o pomoc, słyszy jednak, że to nie jest ich zakres obowiązków.

- O, inni spędzają kilka godzin na słuchawce, a ona by chciała tak od razu - słyszy. Nikt nawet nie próbuje się ukrywać z komentarzami, w końcu kto może cokolwiek szpitalowi zrobić.

Do dyrektora na skargę nie wejdzie, bo ochrona jej nie wpuści, bo trzeba się umówić.  Nie znajduje także zrozumienia w pracownikach, dzwoni więc do nas.

- Dlaczego w szpitalach w innych miastach, gdzie również jeżdżę do lekarza, może wyglądać to inaczej? Dlaczego potrafi się z ludźmi rozmawiać i ich słuchać? - pyta retorycznie.

Nie prosiliśmy szpitala o odpowiedź, bo równie dobrze moglibyśmy skopiować którąś z poprzednich interwencji, "szpital na pewno się zajmie sprawą, wyjaśni, wczuje w rolę pacjenta"...

Z całą tą chorą sytuacją zostaje jeszcze bardziej chory pacjent, który co prawda rozumie, że covid i procedury, ale nie rozumie dlaczego chorując na coś innego, staje się mniej ważny.

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedzielny rodzinny Rajd Rowerowy

2021-07-25

Niedzielny rodzinny Rajd Rowerowy

Prezydent Starachowic Marek Materek zaprasza do aktywnego wypoczynku. Wystarczy rower i dużo pozytywnej energii. Już dzisiaj (niedziela), kolejna wspólna wycieczka, która zakończy się przy ognisku.
Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski zaczyna rywalizację olimpijską w Tokio [archiwum zdjęć]

2021-07-23

Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski zaczyna rywalizację olimpijską w Tokio [archiwum zdjęć]

Pochodzący z Krynek, utytułowany lekkoatleta rozpoczyna wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio. Z tej okazji, Gmina Brody przygotowała archiwalne zdjęcia z początków jego biegania. Najstarsze pochodzi z 2007 roku...
Towar zakupiony on-line podlega zwrotowi

2021-07-23

Towar zakupiony on-line podlega zwrotowi

Pandemia przyniosła za sobą zwiększone zainteresowanie transmisjami sprzedażowymi i zakupami on-line. Co, jeśli towar nam nie odpowiada, a sprzedawca nie twierdzi, że zwrotów nie ma?
Rejestracja do Poradni Specjalistycznych otwarta dla pacjentów

2021-07-23

Rejestracja do Poradni Specjalistycznych otwarta dla pacjentów

Od piątku, 23 lipca br. zostaje otwarta Rejestracja do Poradni Specjalistycznych. Pacjenci mają możliwość rejestracji do lekarza specjalisty telefonicznie i osobiście.
Poszukiwani darczyńcy. CEL: Rodzinny Piknik Charytatywny na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku

2021-07-23

Poszukiwani darczyńcy. CEL: Rodzinny Piknik Charytatywny na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku

W miejscowości Rudnik, między Starachowicami a Ostrowcem Świętokrzyskim, Katarzyna i Artur Spytkowscy prowadzą schronisko. Obecnie przebywa w nim około 100 psów. Od początku tego roku, mimo pandemii, udało im się przekazać do adopcji ponad 60 zwierząt. Schronisko ma nieustające potrzeby. Karma, opieka weterynaryjna, leki, bieżące naprawy. Na wszystko potrzebne są pieniądze.
Generator tlenu dla starachowickiego szpitala

2021-07-22

Generator tlenu dla starachowickiego szpitala

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach jako jedyny w województwie świętokrzyskim, a piąty szpital w Polsce, został wyposażony w układ Generatora Tlenu Oxymat. Generator pozyskuje tlen z powietrza, oczyszcza go i przekazuje pacjentom w stężeniu 95 proc. Dotychczas tlen był kupowany i magazynowany w butlach, które teraz będą stanowiły zabezpieczenie dla szpitala.
Projekty zgłoszone. Do wydania 600 tysięcy złotych

2021-07-21

Projekty zgłoszone. Do wydania 600 tysięcy złotych

Na realizację zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego Starachowic na rok 2022 przeznaczonych jest 600 tysięcy złotych. Do 16 lipca br., wszyscy chętni mogli zgłaszać swoje propozycje. Wpłynęło 16 wniosków, które teraz zostaną poddane weryfikacji. 
Już milion wniosków w programie

2021-07-21

Już milion wniosków w programie "Dobry start"

Przez niespełna dwa tygodnie, rodzicie i opiekunowie złożyli 1 mln wniosków w ramach programu "Dobry start". ZUS przypomina, że wnioski w tym roku można składać do 30 listopada 20201 roku tylko drogą elektroniczną.
Cycling Recycling startuje już 23 lipca w Starachowicach

2021-07-20

Cycling Recycling startuje już 23 lipca w Starachowicach

Łańcuchy sprawdzone? Koła napompowane? Przerzutki, hamulce, światełka sprawne?