JUŻ W KIOSKU

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19 16:00:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  

Zdjęcie pochodzi z kroniki Miejskiej Biblioteki Publicznej 

Oficjalne otwarcie biblioteki nastapiło1 maja 1948 roku, a pierwszą kierowniczką została pani Janina Chruszczewska, która w największym stopniu przyczyniła się do powstania placówki.  

Specjalnie dla Was będziemy zamieszczać na naszych łamach ciekawostki związane z tą szanowaną instytucją, która dla mnie jest tytułowym pępkiem miasta. Centrum kulturalnym, a przy okazji spokojnym, pełnym ciepła miejscem, gdzie nie tylko wypożyczymy książkę, ale także pogadamy, pośmiejemy się, nawet wyżalimy. 

Ale ten, kto jest częstym gościem biblioteki wie, że to tu odbywają się fantastyczne spotkania literackie, podróżnicze, muzyczne. Wszystko w kameralnej atmosferze. Tak, Miejska Biblioteka Publiczna nie ma sobie równych, że nie wspomnę o dyrektor Joli Sopińskiej, do której wydzwaniam o przeróżnych porach, proszę o różne rzeczy i nigdy nie usłyszałam "nie". 

Miałam okazję zerknąć do kronik bibliotecznych i przenieść się na chwilę w przeszłość, całkiem przyjemną i czasem zabawną. 

Biblioteka jaką dziś znamy to rok 1954, kiedy to dyrekcja na szerszą skalę zaczęła wprowadzać takie formy pracy z czytelnikami jak spotkania z pisarzami, lekcje biblioteczne, dyskusje nad książkami, wieczory literackie, prelekcje, turnieje, wyświetlanie filmów. Dla dzieci organizowano zespoły, gdzie bawiono się kukiełkami, majsterkowano czy nabywano wiedzy fotograficznej. Kolejna lata to kolejne wyzwania, biblioteka staje się placówką oświatową, która kształtuje światopogląd swojego czytelnika. 

Kiedy w 1948 roku powstawała moja ulubiona miejska placówka zapisanych do niej było 157 czytelników, dwa lata później było ich już 792, w roku 1955 ich liczba wzrasta 3798, by w 68 roku (na tym się kończy statystyka) wynosić 7870 czytających mieszkańców. 

Podobnie było z księgozbiorem. w 1948 roku biblioteka startowała z liczbą 1015 książek (z czego 400 było darami od mieszkańców), w 1950 roku księgozbiór liczył 6875 ksiąg, pięć lat później będzie to prawie 19 tysięcy., w w 1968 roku prawie 54 tysiące pozycji. 

Spotkania z pisarzami

W tym temacie niewiele się zmieniło. Od zawsze cieszył się one ogromnym zainteresowaniem czytelników. Z kart kroniki wynika, że w latach 1054 do lat przełomu lat 60 i 70 placówkę odwiedzili Gustaw Morcinek, państwo Centkiewiczowie, Melchior Wańkowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Paweł Jasienica, Czesław Janczarski, Maria Krüger, Edmund Niziurski. 

Poważnie? 

No nie do końca. Pracownice biblioteki musiały się mierzyć z różnymi wyzwaniami, w bibliotecznych murach dochodziło do kradzieży, na szczęście nie książki były łupem.  Na jednej z kart kroniki znajduję informację, że w lokalu MBP przy Staszica 9 jednemu z czytelników ukradziono turecką kurtkę na misiu.  

Złodziejem okazał się niejaki Andrzej G, mieszkaniec Skarżyska Kamiennej, który do Starachowic przyjeżdżał i odwiedzał różne instytucje m.in Urząd Miejski, szkoły i przedszkola skąd - wykorzystując sprzyjające okoliczności - kradł co cenniejsze rzeczy. Łupem złodziejaszka padały skórzane płaszcze, kurtki, saszetki, damskie torebki z pieniędzmi. 

Bibliotecznego złodzieja zatrzymano po kolejnej kradzieży dokonanej w przedszkolu przy ulicy na Szlakowisku.  

...

Ciekawi kolejnych historii z biblioteką w roli głównej? Obserwujcie profil MBP w mediach społecznościowych i naszą gazetę. Co nieco tu jeszcze wpadnie. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.