JUŻ W KIOSKU

500 kilometrów w 80 godzin

2022-09-05 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Tego karkołomnego zadania, w ramach projektu Wisełka 1500, podjął się starachowiczanin Piotr Cierpisz, który tę trasę pokonał w 38 godzin i zajął 14 miejsce. Jak do tego doszło?

Wisełka 500 to pomysł, który zrodził się w głowach kilku rowerowych zapaleńców zafascynowanych kolarstwem przygodowym. Obejmuje trasę nadwiślańską, 500 kilometrów to najkrótszy dystans, jaki trzeba było pokonać. 

Hardkorowcy rowerowi mieli w nogach 2400 km. Zasłabłam pisząc to zdanie.

500 kilometrów wzdłuż koryta Wisły skusiło naszego bohatera - Piotra Cierpisza. Podjął się tego zadania, mimo, że zasady wcale nie są proste. Startujący muszą sobie na trasie radzić zupełnie sami, nie mogą zarezerwować wcześniej noclegów, nie mogą korzystać z pomocy rodziny czy znajomych, jeśli na trasie zaistnieje taka możliwość.

- Od momentu startu jestem zdany sam na siebie. Jeżeli zepsuje się sprzęt, to oczywiście mogę go naprawić, ale w miejscu, które jest dostępne dla wszystkich zawodników - mówi pan Piotr. 

Czy ktoś to weryfikuje? Nie, ale też po co kłamać jeśli sam start w takim rajdzie wiąże się "tylko" z satysfakcją, bo to jedyna nagroda. 

- Pierwszy raz pokonałem taki długi dystans, chociaż miałem już na swoim koncie dwukrotnie w tym roku ponad 200 kilometrów za jednym podejściem. Na rowerze jeżdżę od około trzech lat, częściej rekreacyjnie i rodzinnie - bo towarzyszą mi córeczki i żona - ale w tym przypadku zadziała magia cyferek. 500 kilometrów zrobiło wrażenie. Pojawia się motywacja, żeby osiągać więcej i więcej - dodaje starachowicki mistrz dwóch kółek. 

Trasę ustala organizator, każdy uczestnik dostaje urządzenie do śledzenia trasy w czasie rzeczywistym, o nawigację musi zadbać sam. Limit czasu na pokonanie pięćsetki to 80 godzin. 

- W tym roku do startu podeszło 220 osób, a tylko 130 osób zmieściło się w czasie. Ja trasę pokonałem w 38 godzin i zająłem czternaste miejsce. Jest duma, ale muszę też przyznać, że nie miałem parcia na wynik. Chociaż oczywiście cieszę się, że tak dobrze mi poszło - Piotr cierpisz nie ukrywa radości i oddycha z ulgą, ze obyło się bez awarii sprzętu. 

Czy miał chwile zniechęcenia. 

- No pewnie - śmieje się. - Chciałem wracać, szczególnie wtedy, gdy byłem niewyspany i złapała mnie burza. Pewnie inaczej i łatwiej jest, gdy jedzie się w towarzystwie, ale niestety kolega z którym miałem jechać musiał odwołać swój udział.

Wytrwał, bo im bliżej mety tym bardziej chce się ją przekroczyć. 

Czy jest otwarty na kolejne wyzwania? 

- Oczywiście, że tak - odpowiada zdecydowanie. Kto wie, może następnym razem panu Piotrowi będzie towarzyszyć żona. 

Jeśli ciekawi Was na jakim rowerze Piotr cierpisz pokonał ten dystans to...

- To była impreza typowo pod gravele czyli połączenie roweru szosowego z rowerem górskim. Ja jednak jechałem na rowerze górskim, bo tylko taki posiadam. Rower jednak w tym przypadku to tylko dodatek, ułatwiający sporo, ale nie stanowiący podstawy. Chociaż w rajdach górskich to w grę wchodzi już sprzęt typowo górski - opowiada nasz bohater. Dodaje również, że na trasie wszyscy uczestnicy stanowią jedną rodzinę. Jest rywalizacja, ale też pomoc gdy ktoś jej potrzebuje, 

Co robi, gdy nie jeździ na rowerze? 

Gra w squasha (dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika) z córką. 

A potem? Wsiadają całą rodziną rower i jadą przed siebie. Istnieje szansa, ze za parę lat we czworo wybiorą się Wisełkę 1200, czego im serdecznie życzymy. 

Piotr Cierpisz był podczas tej edycji Wisełki jedynym starachowiczaninem biorącym udział w długodystansowej rowerowej wyprawie. 

Życzymy kolejnych sukcesów. 

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.
Tu teraz jest mój dom

2022-11-27

Tu teraz jest mój dom

- Nie pójdziesz dzisiaj do szkoły. Wojna! Rosja napadła na Ukrainę ! - Tak powiedziała mama rankiem 24 lutego. W jej oczach było przerażenie, niepewność co z nami będzie. Nerwowe rozmowy rodziców i wreszcie decyzja, że uciekamy. Zostawiłam swoją szkołę, zespół „Akcent”, w którym tańczyłam i zdobywałam nagrody, koleżanki, kolegów... Samochód rodziców zapakowany najpotrzebniejszymi rzeczami, długie, pełne łez pożegnanie z babcią i... ruszamy w drogę.
Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

2022-11-20

Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

- Lubię swój świat, gdzie mogę marzyć bez ograniczeń - mówi artystka i zaprasza, by ją w tym świecie odwiedzić. Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Sepioło-Krełowskiej odbędzie w Pełnej Kulturze (park Miejski) - 25 listopada o godzinie 18.00. Na gości czeka muzyczna niespodzianka. 
Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

2022-11-20

"Magia powiatu" działa

Do cieszącego się ogromną popularnością konkursu nadesłano 60 zdjęć, na których zagościły prawdziwe niezwykłości. To była już XVI edycja fotograficznych zmagań, a jury kolejny raz miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybrać trzy najbardziej zaczarowane spośród 60 magicznych? No naprawdę nie zazdroszczę.
Krajoznawcze spacery

2022-11-16

Krajoznawcze spacery

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy zorganizowała dla swoich parafian spacer krajoznawczy. pierwszy już się odbył, a sądząc po doskonałych humorach parafian nie był ostatnim.
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-16

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami.