JUŻ W KIOSKU

„Wolne media. Wolna Polska w Europie” - od protestu do dyskusji

2021-09-15 10:02:47

Ocena:

0/5 | 0 głosów

We wtorkowe (14 września) popołudnie, m.in. w Starachowicach, odbyło się spotkania protestacyjne pod hasłem „Wolne media. Wolna Polska w Europie”. W naszym mieście, manifestacja przerodziła się w dyskusję na temat zaangażowania innych obywateli w akcje społeczne.  

fot. Gazeta Starachowicka

Liczba osób, która pojawiła się na Rynku, była wyjściem do dyskusji dotyczącej frekwencji na tego typu protestach, udziału w nich młodszego pokolenia, a także braku szeroko zakrojonej akcji informacyjnej na temat planowanych wydarzeń i niewidocznej dla wielu osób działalności struktur Platformy Obywatelskiej, zarówno w Starachowicach, jak i w powiecie starachowickim. 

Organizatorką protestu była starachowicka aktywistka społeczna Maria Derra. Natomiast głównym przemawiającym Piotr Capała - starachowiczanin, prawnik, działacz społeczny, który podczas protestu podzielił się spostrzeżeniami z olsztyńskiego Campusu "Polska Przyszłości", gdzie był jedynym uczestnikiem ze Starachowic. 

- Każda autorytarna władza dąży do tego, żeby zorganizować dwie rzeczy. Po pierwsze, zniszczyć czy ograniczyć niezależne sądownictwo. Ten proces u nas postępuje. Jednak dopiero, kiedy doszliśmy do tematu aborcji, wtedy tak naprawdę ludzie uświadomili sobie, że Trybunał Konstytucyjny decyduje realnie o naszych prawach i obowiązkach obywatelskich - mówił. - Drugim elementem, który autorytarna władza chce sobie podporządkować, to są zwykle wolne media.

Piotr Capała dodał, że 37 procent gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp tylko do telewizji naziemnej i jedynym źródłem informacyjnym, z którego korzystają jest kanał telewizji publicznej: TVP Info. Nie ma alternatywy w postaci serwisów telewizji Polsat News czy TVN24. 

Biorący udział w spotkaniu, nie kryli rozczarowania tym, że tak mało mieszkańców pojawiło się na Rynku. Martwi ich też fakt, braku zaangażowania młodych ludzi w działania społeczne. Podsumowali, że młodzi obudzą się wtedy, kiedy rządzący ograniczą ich wolność, którą jest m.in. internet czy otwarte granice. 

- Tylko wtedy będzie za późno i nie będzie już czego ratować - powiedziała jedna z obecnych na Rynku kobiet. 

- Jestem tutaj, żeby zachęcić młode osoby, które działały wcześniej na fali, czy to Strajku Kobiet, czy wcześniejszych protestów, do szerszego zaangażowania się w tego typu akcje - podkreślił Piotr Capała. 

Wśród zagadnień, które pojawiły się podczas dyskusji, była kwestia działalności regionalnych i lokalnych struktur największej partii opozycyjnej w Polsce, tj. Platformy Obywatelskiej. Zauważono, że w Starachowicach "jest żadna". 

Gazeta Starachowicka zapytała Piotra Capałę, czy ma w planach odbudować struktury Platformy Obywatelskiej w naszym regionie.

- Z pewnością o tym myślę i mam to na uwadze. Jest to kwestia skomplikowana z uwagi na to, że jakieś struktury Platformy tutaj (w Starachowicach - przy. red.) istnieją. Będziemy musieli podjąć szersze rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób je ożywić, reaktywować. Nie wyobrażam sobie tego, żeby w Starachowicach nie istniały prężne struktury największej partii opozycyjnej w Polsce - odpowiedział.  

 

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.
Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus. 
Trwa remont ulicy Słonecznej

2022-11-24

Trwa remont ulicy Słonecznej

Na ten remont mieszkańcy ulicy Słonecznej w Starachowicach czekali od dawna. Modernizacja tej drogi w znaczący sposób przyczyni się do podniesienia standardu życia mieszkańców osiedla Żeromskiego. 
TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

2022-11-23

TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

Założeniem projektu "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!" jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi właśnie in vitro. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, jak określa ją Światowa Organizacja Zdrowia. W celu zbierania podpisów na starachowickim rynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz i lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. 
Wojskowe targi pracy

2022-11-22

Wojskowe targi pracy

W sali gimnastycznej ZSZ nr 3 w Starachowicach odbyła się Wojskowa Giełda Pracy dedykowana szczególnie tym, którzy swoją przyszłość zamierzają związać z wojskiem i służbą ojczyźnie w mundurze Wojska Polskiego.
Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

2022-11-24

Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

Kolejny już raz na szkolenia żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaproszeni pracodawcy i samorządowcy z regionu. W miniony weekend odwiedzili terytorialsów z batalionu Ostrowieckiego, którzy szkolili się na poligonie w Nowej Dębie.