JUŻ W KIOSKU

„Wolne media. Wolna Polska w Europie” - od protestu do dyskusji

2021-09-15 10:02:47

Ocena:

0/5 | 0 głosów

We wtorkowe (14 września) popołudnie, m.in. w Starachowicach, odbyło się spotkania protestacyjne pod hasłem „Wolne media. Wolna Polska w Europie”. W naszym mieście, manifestacja przerodziła się w dyskusję na temat zaangażowania innych obywateli w akcje społeczne.  

fot. Gazeta Starachowicka

Liczba osób, która pojawiła się na Rynku, była wyjściem do dyskusji dotyczącej frekwencji na tego typu protestach, udziału w nich młodszego pokolenia, a także braku szeroko zakrojonej akcji informacyjnej na temat planowanych wydarzeń i niewidocznej dla wielu osób działalności struktur Platformy Obywatelskiej, zarówno w Starachowicach, jak i w powiecie starachowickim. 

Organizatorką protestu była starachowicka aktywistka społeczna Maria Derra. Natomiast głównym przemawiającym Piotr Capała - starachowiczanin, prawnik, działacz społeczny, który podczas protestu podzielił się spostrzeżeniami z olsztyńskiego Campusu "Polska Przyszłości", gdzie był jedynym uczestnikiem ze Starachowic. 

- Każda autorytarna władza dąży do tego, żeby zorganizować dwie rzeczy. Po pierwsze, zniszczyć czy ograniczyć niezależne sądownictwo. Ten proces u nas postępuje. Jednak dopiero, kiedy doszliśmy do tematu aborcji, wtedy tak naprawdę ludzie uświadomili sobie, że Trybunał Konstytucyjny decyduje realnie o naszych prawach i obowiązkach obywatelskich - mówił. - Drugim elementem, który autorytarna władza chce sobie podporządkować, to są zwykle wolne media.

Piotr Capała dodał, że 37 procent gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp tylko do telewizji naziemnej i jedynym źródłem informacyjnym, z którego korzystają jest kanał telewizji publicznej: TVP Info. Nie ma alternatywy w postaci serwisów telewizji Polsat News czy TVN24. 

Biorący udział w spotkaniu, nie kryli rozczarowania tym, że tak mało mieszkańców pojawiło się na Rynku. Martwi ich też fakt, braku zaangażowania młodych ludzi w działania społeczne. Podsumowali, że młodzi obudzą się wtedy, kiedy rządzący ograniczą ich wolność, którą jest m.in. internet czy otwarte granice. 

- Tylko wtedy będzie za późno i nie będzie już czego ratować - powiedziała jedna z obecnych na Rynku kobiet. 

- Jestem tutaj, żeby zachęcić młode osoby, które działały wcześniej na fali, czy to Strajku Kobiet, czy wcześniejszych protestów, do szerszego zaangażowania się w tego typu akcje - podkreślił Piotr Capała. 

Wśród zagadnień, które pojawiły się podczas dyskusji, była kwestia działalności regionalnych i lokalnych struktur największej partii opozycyjnej w Polsce, tj. Platformy Obywatelskiej. Zauważono, że w Starachowicach "jest żadna". 

Gazeta Starachowicka zapytała Piotra Capałę, czy ma w planach odbudować struktury Platformy Obywatelskiej w naszym regionie.

- Z pewnością o tym myślę i mam to na uwadze. Jest to kwestia skomplikowana z uwagi na to, że jakieś struktury Platformy tutaj (w Starachowicach - przy. red.) istnieją. Będziemy musieli podjąć szersze rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób je ożywić, reaktywować. Nie wyobrażam sobie tego, żeby w Starachowicach nie istniały prężne struktury największej partii opozycyjnej w Polsce - odpowiedział.  

 

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Obwodnica na ludzkich szczątkach?

2022-08-16

Obwodnica na ludzkich szczątkach?

Podczas prac przy budowie obwodnicy Starachowic znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej?  
Biblioteka z Parku Kultury zmieniła lokalizację

2022-08-16

Biblioteka z Parku Kultury zmieniła lokalizację

Przez dziesięciolecia mieściła się przy ulicy Radomskiej w budynku obecnego Parku Kultury - dziś, gdy przeprowadzane są tam remonty, dla filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej zabrakło miejsca. Pracownicy wraz z całym księgozbiorem przenieśli bibliotekę do budynku Agencji Rolnictwa i Restrukturyzacji przy ulicy Mickiewicza 1a.
Remont szkolnych orlików

2022-08-16

Remont szkolnych orlików

Trwają remonty orlików przy starachowickich szkołach. Całkowity koszt to 1,6 mln zł, prace potrwają do października br.
Drewno z

2022-08-16

Drewno z "pałacykowych" drzew trafi do sprzedaży

Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, gdzie znajduje się stuletni "Pałacyk" powstaje tzw. „Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. Miejsce, w którym organizowane będą spotkania, wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Zanim ruszyły prace budowalne, do mieszkańców dotarła informacja o wycince drzew prowadzonej na terenie wokół "Pałacyku". Nie kryli oni zaskoczenia, ale i oburzenia, ponieważ z mapy Starachowic zniknęła kolejna enklawa zieleni. 
Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

2022-08-12

Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

W ramach projektu: „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” kamienica przy ul. Widok 10 na osiedlu Wzgórze przeszła kapitalny remont. Niestety, w jednym z mieszkań na ścianach pojawił się "grzyb". Pani Jolanta kontaktowała się z Urzędem Miejskim, jak i prezydentem miasta Markiem Materkiem w tej sprawie. Jednak na razie pomocy nie uzyskała.
Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

2022-08-12

Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.  z dniem 22 sierpnia br. na ul. Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatowej przywrócony zostanie ruch autobusów.
Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

2022-08-12

Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

Kolejny, bardzo trudny zabieg naczyniowo - sercowy wykonano w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Magdalena Ogórek w Starachowicach

2022-08-11

Magdalena Ogórek w Starachowicach

W poniedziałek, 8 sierpnia, w Spółdzielczym Domu Kultury gościła znana dziennikarka i historyk Magdalena Ogórek. Z mieszkańcami miasta spotkała się na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca i radnej Agnieszki Kuś.
Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

2022-08-11

Blok przy Kościelnej. Wykonawca robót wznowił pracę

Rok temu podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na zadanie pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”, w ramach którego wybudowanych ma zostać 101 mieszkań. Zadanie wyceniono na blisko 17 mln zł. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego. Barak przy Kościelnej został wyburzony, a jego miejsce zastąpił głęboki wykop. A potem... prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.

2022-08-11

"Chciałabym, żeby wszyscy mieli świadomość tego, że pacjent jest najważniejszy"

Jest rodowitą kielczanką, która do tej pory współzarządzała dwoma szpitalami w Warszawie. Po kilkunastu latach spędzonych w stolicy postanowiła wziąć udział w konkursie na szefa Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończyła również studia podyplomowe MBA z zakresu zarządzania. Jej pasją jest m.in. strzelectwo sportowe. Komisja konkursowa doceniła przedstawioną przez nią koncepcję kierowania lecznicą. O służbie zdrowia i wyzwaniach, jakie ją czekają; o tym, jak wygląda sytuacja szpitala po dwóch latach bycia placówką covidową w rozmowie z dyrektor starachowickiego PZOZ, Mileną Witczak.