JUŻ W KIOSKU

„Wolne media. Wolna Polska w Europie” - od protestu do dyskusji

2021-09-15 10:02:47

Ocena:

0/5 | 0 głosów

We wtorkowe (14 września) popołudnie, m.in. w Starachowicach, odbyło się spotkania protestacyjne pod hasłem „Wolne media. Wolna Polska w Europie”. W naszym mieście, manifestacja przerodziła się w dyskusję na temat zaangażowania innych obywateli w akcje społeczne.  

fot. Gazeta Starachowicka

Liczba osób, która pojawiła się na Rynku, była wyjściem do dyskusji dotyczącej frekwencji na tego typu protestach, udziału w nich młodszego pokolenia, a także braku szeroko zakrojonej akcji informacyjnej na temat planowanych wydarzeń i niewidocznej dla wielu osób działalności struktur Platformy Obywatelskiej, zarówno w Starachowicach, jak i w powiecie starachowickim. 

Organizatorką protestu była starachowicka aktywistka społeczna Maria Derra. Natomiast głównym przemawiającym Piotr Capała - starachowiczanin, prawnik, działacz społeczny, który podczas protestu podzielił się spostrzeżeniami z olsztyńskiego Campusu "Polska Przyszłości", gdzie był jedynym uczestnikiem ze Starachowic. 

- Każda autorytarna władza dąży do tego, żeby zorganizować dwie rzeczy. Po pierwsze, zniszczyć czy ograniczyć niezależne sądownictwo. Ten proces u nas postępuje. Jednak dopiero, kiedy doszliśmy do tematu aborcji, wtedy tak naprawdę ludzie uświadomili sobie, że Trybunał Konstytucyjny decyduje realnie o naszych prawach i obowiązkach obywatelskich - mówił. - Drugim elementem, który autorytarna władza chce sobie podporządkować, to są zwykle wolne media.

Piotr Capała dodał, że 37 procent gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp tylko do telewizji naziemnej i jedynym źródłem informacyjnym, z którego korzystają jest kanał telewizji publicznej: TVP Info. Nie ma alternatywy w postaci serwisów telewizji Polsat News czy TVN24. 

Biorący udział w spotkaniu, nie kryli rozczarowania tym, że tak mało mieszkańców pojawiło się na Rynku. Martwi ich też fakt, braku zaangażowania młodych ludzi w działania społeczne. Podsumowali, że młodzi obudzą się wtedy, kiedy rządzący ograniczą ich wolność, którą jest m.in. internet czy otwarte granice. 

- Tylko wtedy będzie za późno i nie będzie już czego ratować - powiedziała jedna z obecnych na Rynku kobiet. 

- Jestem tutaj, żeby zachęcić młode osoby, które działały wcześniej na fali, czy to Strajku Kobiet, czy wcześniejszych protestów, do szerszego zaangażowania się w tego typu akcje - podkreślił Piotr Capała. 

Wśród zagadnień, które pojawiły się podczas dyskusji, była kwestia działalności regionalnych i lokalnych struktur największej partii opozycyjnej w Polsce, tj. Platformy Obywatelskiej. Zauważono, że w Starachowicach "jest żadna". 

Gazeta Starachowicka zapytała Piotra Capałę, czy ma w planach odbudować struktury Platformy Obywatelskiej w naszym regionie.

- Z pewnością o tym myślę i mam to na uwadze. Jest to kwestia skomplikowana z uwagi na to, że jakieś struktury Platformy tutaj (w Starachowicach - przy. red.) istnieją. Będziemy musieli podjąć szersze rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób je ożywić, reaktywować. Nie wyobrażam sobie tego, żeby w Starachowicach nie istniały prężne struktury największej partii opozycyjnej w Polsce - odpowiedział.  

 

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

2021-09-20

Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

Gmina Starachowice otrzyma 2,7 mln zł dotacji na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. - W tym roku ogłosimy przetarg, w przyszłym rozpoczniemy budowę – zapowiada prezydent miasta Marek Materek.
Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

2021-09-19

Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

Ponad 400 firm z całego świata, w tym także starachowicka spółka AUTOBOX INNOVATIONS uczestniczyło w tegorocznej 29. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podczas którego rokrocznie prezentowane są największe dokonania przemysłu zbrojeniowego z całego świata.
Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

2021-09-19

Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

Za nami jubileuszowe uroczystości związane ze stuleciem starachowickiego szkolnictwa zawodowego. Gala w Parku Kultury, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, spotkania z absolwentami - było pięknie i wzruszająco.
Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

2021-09-20

Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

Uwaga kierowcy, od  środy (22 września) wystąpią utrudnienia w ruchu na odcinku ulicy Radomskiej w Starachowicach, w obrębie skrzyżowania z ulicą Konstytucji 3 Maja.
Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

2021-09-18

Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

Piątek (17 września) był ostatnim dniem głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. W sumie, mieszkańcy Starachowic oddali 2566 głosów, w tym 2486 przez internet oraz 80 w sposób tradycyjny. Liczba głosów nieważnych, to aż 214 przez internet i 1 przez wrzutkę do urny. 
Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

2021-09-18

Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że ze względu na panujące warunki atmosferyczne zaplanowany na sobotę (18 września) drugi dzień obchodów VIII edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zostaje odwołany. 
Rocznica sowieckiej napaści

2021-09-17

Rocznica sowieckiej napaści

Starachowice nie pozostały obojętne. Przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej co chwila ktoś zapalał znicz.
Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

2021-09-17

Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – Komunikacja Miejska w Starachowicach, w związku z biegiem ulicznym „IX MANia Biegania X Półmaraton Starachowicki”, w niedzielę (19 września) wystąpią utrudnienia na liniach komunikacyjnych. 
Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

2021-09-17

Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

Jak informuje starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, przy ulicy 1-go Maja w Starachowicach doszło do awarii sieci wodociągowej. W związku z tym, mieszkańcy osiedla Orłowo muszą liczyć się z przerwami w dostawie wody. Kiedy prace naprawcze?