JUŻ W KIOSKU

– Nikt mnie nie uczył patriotyzmu, po prostu tak byłem wychowany

2021-05-28 08:55:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Mówił Zdzisław Rachtan ps. Halny podczas wręczania nagrody Kustosza Pamięci Narodowej przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

fot. IPN

Przed kilkoma dniami, 22 maja, minęło 8 lat od tego ważnego dla mieszkańców Starachowic wydarzenia. Uroczystość odbyła w 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszyscy jesteśmy zobowiązania do pamiętania do bohaterach tamtych dni, walczyli bowiem o wartość, która dla każdego jest najcenniejsza - o życie w wolnej Polsce.

Zdzisława Rachtana, urodzonego w Starachowicach, znamy jako żołnierza słynnego cichociemnego, majora Jana Piwnika „Ponurego”. Gdyby żył obchodziłby 97 - urodziny. To między innymi jemu miłośnicy Wykusu zawdzięczają kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej – to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony Armii Krajowej.

Zmarł w rok po przyznaniu nagrody. Niezwykła osobowość, odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Orderem Wojennym Krzyża Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski od 2007 roku był Honorowym Obywatelem Wąchocka, od 2012 roku Starachowic - dziś siedzi na ławeczce na Placu pod Skałkami. Jego duch pewnie wraca co jakiś czas do bazy na Wykusie, do miejsca gdzie stacjonowali żołnierze Armii Krajowej.

Inicjatorami przyznania Zdzisławowi Rachtanowi nagrody byli harcerze z ZHR – o czym ze wzruszeniem i dumą powiedział laureat.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
SOWA w starachowickim muzeum faktem

2021-09-20

SOWA w starachowickim muzeum faktem

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli wspomniana SOWA. 
Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.
Kartka urodzinowa dla Blanki

2021-09-18

Kartka urodzinowa dla Blanki

Mała dziewczynka kontra groźny glejak, a wokół uczniowie, którzy chcą sprawić jej przyjemność. O co chodzi?      
Hello Sofia

2021-09-17

Hello Sofia

Wyruszyli. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wyruszyła w podróż, której celem jest stolica Bułgarii, Sofia.
Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

2021-09-17

Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

Projekt "Od czytelnika do podróżnika. Ale jazda" to pomysł Miejskiej Biblioteki w Starachowicach, która promuje podróże wszelakie. Od tych książkowych, które nas wiodą przez najdalsze zakątki świata i wyobraźni po te całkiem realne.
Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”
Językowy paszport do świata

2021-09-19

Językowy paszport do świata

Mówi biegle po angielsku, włosku, bez problemu porozumie się po hiszpańsku i niemiecku, Marta Szymańska-Baran. językowy freak, który w Starachowicach ma misję.
Powakacyjna forma OHP

2021-09-15

Powakacyjna forma OHP

Przystąpili do Narodowego Czytania, zapalili znicze pamięci Obrońcom Westerplatte, wzięli udział w patriotycznym koncercie - młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wkroczyła w nowy rok szkolny z przytupem.
Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

2021-09-11

Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

Wiele działo się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Losy świata zmieniły się z dnia na dzień trwała wojna Polsko – Jaruzelska, a jej celem było zrzucenie zależności od sąsiada ze wschodu, w tym zagrożenia wynikające z przynależności do Układu Warszawskiego i wreszcie gospodarowanie u siebie.