JUŻ W KIOSKU

Wybory mało ważne [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 10:44:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niska frekwencja oraz wynik głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbyły się 23 września br., świadczą o tym, że mieszkańcy Iłży nie wierzą w to, że zmiany sytuacji dokonają politycy. Nie mogą jednak nie przyznać racji twierdzeniu, że największą karą dla ludzi nie zainteresowanych polityką jest to, że są rządzeni przez ludzi, którzy interesują się tylko tą dziedziną życia. 

Podobnie jak w całej Polsce, najwięcej głosów oddano w Iłży na reprezentantów koalicji SLD-UP i gdyby zależało to od mieszkańców miasteczka, to koalicjanci rządziliby w Sejmie ze zdecydowaną większością, bez wchodzenia w porozumienia np. z PSL, które uzyskało drugą ilość głosów. Najmocniejsze ugrupowanie opozycyjne, to głosami iłżan Liga Polskich Rodzin, partia, której kampania wyborcza należała do najskromniejszych, a sukces w regionie odniosła przypuszczalnie ze względu na postać lidera – Jana Łopuszańskiego, który w Iłży jest dobrze znany. Kolejne miejsce w parlamentarnych wyborach’2001 zajęła Samoobrona, a dopiero za nią uplasowała się Platforma Obywatelska. Sukces tzw. „partii protestu” jest niemały, tym bardziej że pokonała tak renomowanych przeciwników politycznych jak AWSP czy UW. Na obie te partie zagłosowało 142 osoby, czyli o trzy więcej niż zdobyła Samoobrona. Nic dziwnego, skoro przed wyborami można było poznać niemal wszystkich kandydatów z PSL, Samoobrony czy SLD, natomiast nie było nikogo kto zapoznałby ludzi z programem AWSP czy UW. Jednym zdaniem – ekspres nie dotarł. 
Z kandydatów do Sejmu najbardziej popularny okazał się Marek Wikiński z SLD, który dostał o 20 głosów więcej niż największy rywal SLD, czyli PSL. Równie imponującym wynikiem może pochwalić się Danuta Grabowska, także z SLD. Oprócz nich do Sejmu z regionu radomskiego dostał się także Tomasz Nałęcz, kolejny przedstawiciel zwycięskiej koalicji. W sejmowych ławach zasiądzie również dwóch posłów PSL – Zbigniew Kuźmiuk i Dariusz Grabowski, oraz po jednym polityku z pozostałych partii. Będą to: Ewa Kopacz (PO), Marek Suski (PiS), Jan Łopuszański (LPR) oraz Wanda Łyżwińska z Samoobrony. W przypadku tej ostatniej doszło do pierwszych konfliktów w partii, gdyż z zajęciem fotela poselskiego przez działaczkę z Budek Skaryszewskich nie godzą się zwolennicy Alfreda Pankowskiego i już protestowali w tej sprawie u samego Leppera. Jest więc to przedsmak tego, z czym będzie zapewne do czynienia w przyszłym Sejmie.
 Z kandydatów do Senatu, na których mogli głosować iłżanie, wybrano największych faworytów, Zbigniewa Gołąbka oraz Wiesławę Sadowską z SLD-UP. 
Po raz pierwszy zanotowano w iłżeckich obwodach wyborczych tak niską frekwencję – poniżej 40 procent. Lepiej było we wsiach w gminie, gdzie wybory są pewnego rodzaju świętem, dzięki temu zapewne tak wysokie wyniki „ludowców”. Mieszkańcy Iłży nie wierzą politykom  i nie chcą przykładać ręki do ich sukcesów z prostych powodów. Od więcej niż kilku lat w mieście niewiele się zmienia, poza tym, co z trudem wywalczą samorządowe władze. Poziom bezrobocia stale rośnie, przy czym coraz więcej jest zarejestrowanych w pośredniaku osób ze średnim, a nawet wyższym wykształceniem. W okolicy działa tylko jeden duży zakład przemysłowy, w mieście nie ma już miejsca na dalszy rozwój działalności gospodarczej, natomiast młodzież ucieka do większych miast w poszukiwaniu pracy. Nietrudno odnieść wrażenie, że tego rodzaju miasteczka są na bocznym torze wielkiej polityki. Ale może warto pamiętać sentencję Bertolda Brechta: „trzeba zmienić świat, a potem zmienić ten zmieniony”.                       GB

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.41 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.