JUŻ W KIOSKU

Śladami historii [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 11:00:17

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Haren, niemieckie miasto, to dawny Maczków: siedziba generała St. Maczka – dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Przed II wojną światową mieszkało tam wielu Polaków, którzy dbając o rozwój swojej kultury, budowali polskie szkoły i biblioteki. Właśnie dlatego jego historia jest bliska nam, Polakom. 

Na początku września br. młodzież z II LO im. St.Staszica uczestnicząca w wymianie z IGS Aurich w Północnej Fryzji zwiedziła Haren, po którym oprowadzał grupę polsko-niemiecką sam burmistrz, Herr Tandecki.  Dowiedzieliśmy się, iż w latach 1945-1948, na terenie dzisiejszego Maczkowa znajdował się obóz dla przesiedleńców polskich, którego założycielem był generał St.Maczek, stąd też nazwa miasta nadana mu przez generała Bora-Komorowskiego. Dziś miejscowość tę zamieszkuje 23 tys. ludzi na obszarze 210 km. 
Podziwialiśmy najciekawsze zabytki miasta, obiekty, w których mieściły się polskie Gimnazjum i biblioteka. Inne budowle z tego okresu – to polska apteka, dwa teatry, w których spektakle reżyserował Tadeusz Nowakowski, lider polskiej inteligencji na emigracji, dziennikarz i autor wielu prac poświęconych dziejom „dipisów”. Ponadto, podczas okupacji znajdowały się tam kaplica, szpital i cmentarz polski. 
Sławnym mieszkańcem Maczkowa był proboszcz tamtejszego kościoła – Polak, który zasłynął z tego, że będąc ciągle zmarznięty, nawet latem nosił ciepłe rękawiczki.       
Razem z niemieckimi kolegami byliśmy w ratuszu Haren, gdzie zapoznaliśmy się z międzynarodowymi osiągnięciami miasta, związanymi z kontaktami kulturalno-gospodarczymi z miastami: Andressa (Francja), Ulagtwedole (Holandia) i Międzyrzeczem, które  dążą także do aktywnej współpracy z brytyjską miejscowością położoną niedaleko Cambridge. Partnerzy Haren szczycą się Niebieską Gwiazdą – partnerskim odznaczeniem. Symbol ten znajduje się na wszystkich drogach wjazdowych do miasta. Pan burmistrz Tandecki przypomniał historię miasta zaczynając od wyprawy generała St. Maczka, który wkroczył na te tereny 8 kwietnia 1945r. Gdy wojna miała się ku końcowi, żołnierze niemieccy zaatakowali najpierw mosty na rzece Ems prowadzące do Maczkowa. Miasteczko ocaliła siostra zakonna wywieszając białą chustę w bramach miasta. 
Później była dyskusja dotycząca II wojny światowej oraz stosunków polsko-niemieckich w tym czasie. Gdy opuściliśmy ratusz, by zwiedzać malownicze okolice pięknego Maczkowa wciąż napotykaliśmy na ślady  żywej historii.
Joanna Sarzyńska i Agnieszka Wrona

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.41 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.