JUŻ W KIOSKU

Polsko - Niemieccy seminarzyści [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 12:44:43

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czym zajmować się w czasie międzynarodowych wymian młodzieży? Czy tylko zwiedzaniem? A może podyskutować o historii, czy ruchu wolontariackim? Właśnie nad rozszerzeniem tematyki tych wyjazdowych spotkań zastanawiali się uczestnicy polsko-niemieckiego seminarium w Wólce Milanowskiej, którzy gościli 10 października w II LO w Starachowicach.  

Christian Stokowski i Adam Szymański – uczestnicy polsko-niemieckiego seminarium w II L.O.
 

Szkolne wymiany międzynarodowe – z tej formy kontaktów zagranicznych korzysta mnóstwo szkół w kraju. W naszym mieście pionierem było II LO. Z inicjatywy germanisty Mariana Janusza szkoła nawiązała 11 lat temu pierwsze kontakty z niemieckim miastem Aurich. Współpraca trwa do dziś, a „dwójka” została za to uhonorowana w czerwcu br. nagrodą pieniężną, którą odebrali we Frankfurcie n. Odrą. Oprócz tego partnerskie kontakty łączą II LO ze szkołami w Herdecke, Vechcie i Oberramstadt. Uczestnicy seminarium w Wólce Milanowskiej, trwającego od 7 do 10 października br., przyjechali także do Starachowic.
  W marcu br. odbyło się pierwsze tego typu spotkanie w Springer koło Hanoweru. Zorganizowane przez Centralę ds. Kształcenia Politycznego Kraju Związkowego Dolna Saksonia i Polsko –Niemiecką Wymianę Młodzieży z Warszawy, miało na celu włączenie w organizowanie wymian nie tylko nauczycieli, ale i uczniów. 
- Zaangażowanie polskich i niemieckich uczniów w międzynarodowe wymiany, może w przyszłości doprowadzić do wyłonienia grupy młodzieżowych liderów, która będzie sterować wymianami. W ten sposób odciąży się nauczycieli, a młodzi ludzie będą mieli okazję robić coś, co kształtuje ich odpowiedzialność – przekonuje Adam Szymański z PNWM, odpowiedzialny za wymiany szkolne. – Coraz więcej szkół decyduje się również na poszerzenie polsko - niemieckich spotkań o dyskusję nad określonymi tematami. W Wólce Milanowskiej zaczęliśmy pracę w grupach złożonych z nauczycieli i uczniów. Omawiano kwestie dziennikarstwa, pedagogiki, historii, wolontariatu. W Starachowicach kontynuowaliśmy dyskusję w ostatnim dniu seminarium. II LO ma szczególnie dużo doświadczeń w wymianach młodzieżowych, dzięki zaangażowaniu pana Mariana Janusza oraz pani Grażyny Kot, której chcemy szczególnie podziękować za organizację seminarium. To miasto wybraliśmy również z innego powodu. Góry Świętokrzyskie, to „neutralny grunt”, nie krzyżowały się tu wydarzenia polsko - niemieckie. To również forma promocji mało znanego miejsca w Polsce.
Niemieccy uczestnicy seminarium pochodzą również z małych miejscowości: Ouachenbrueck, Wolfenbuettel, Bad Harzburg i Uelzen. Jest wśród nich Christian Stokowski, nauczyciel muzyki, niemieckiego i religii.
- Po spotkaniu w Springen odniosłem tak pozytywne wrażenia, że postanowiłem przyjechać na seminarium do Polski. Najbardziej spodobało mi się ogromne zaangażowanie jego uczestników. Panuje tu wspaniała atmosfera, nikt nie kwęka, nie jest negatywnie nastawiony. Do przyjazdu skłoniły mnie również powody osobiste. Moi rodzice mają polskie pochodzenie, wywodzą się  z dawnych Prus Wschodnich (dzisiejsza Warmia). Na ziemi świętokrzyskiej urzekły mnie krajobrazy, inne od tych jakie widziałem na mazurskich nizinach (gmina Ouachenbrueck nawiązała rok temu kontakty z Dobrym Miastem koło Olsztyna). Oprócz tego polska gościnność, zupełnie inna od tej w Niemczech – opowiada pan Christian.
  Uczestnicy seminarium oprócz pobytu w II LO, odbyli również krótką wycieczkę po regionie, zwiedzili teren Wielkiego Pieca oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu chóru nauczycielskiego „Concentus”.
                                                     Iwona Bryła

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.43 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.