JUŻ W KIOSKU

Mała głosicielka przebaczenia [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 12:23:32

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Siostra Usha urodziła się w prowincji Kerala na południu Indii. Do zgromadzenia sióstr Notre Dame wstąpiła 44 lata temu. Domy zakonne tego bractwa rozsiane są po całym świecie. W samych Indiach jest ich kilka, w tym centralny dom w Bangelore. Właśnie stamtąd przyjechała do nas ta drobniutka kobieta, która od 26 lat podróżuje po całym świecie z rekolekcjami o Bożym Miłosierdziu. W Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie –  Godowie nauczała przez 5 dni, od 5.00 rano do późnych godzin nocnych. 

„Jeśli mnie zaprosicie znów przyjadę” – zapewnia zakonnica z dalekich Indii

Kałkowskie Sanktuarium imponuje rozmachem, z jakim je wykonano. Mimo planów i strzałek, łatwo tu się zgubić. Nadzwyczaj starannie utrzymana roślinność jest miejscami tak gęsta, że zasłania widoczność. Dlatego trochę błądzę, zanim trafiam do głównego kościoła. Siostrę Ushę znajduję w Kaplicy Wieczystej Adoracji, ale też nie od razu. Póki co słyszę powtarzane miarowo „Alleluja”. To chyba nagranie z taśmy... Nie, to zebrani powtarzają te słowa na sposób, który do złudzenia przypomina recytowanie hinduskiej mantry. Z uniesionymi rękami, zamkniętymi oczami, chwieją się w takt modlitwy. Wyglądają jak w ekstazie, po niektórych twarzach płyną łzy. Dopiero, gdy część z nich usiadła, widzę niziutką osobę o ciemnej twarzy, w charakterystycznym zakonnym czepku. Kładzie ręce na pochylonych głowach, modli się z  zamkniętymi oczami. To musi być ona. Napotykam przenikliwe spojrzenie jej brązowych oczu i czuję się trochę nieswojo, jakby przyłapana na złym uczynku. Myśli galopują, mimowolnie udziela mi się nastrój tego zgromadzenia, które w tym momencie wypowiada osobiste podziękowania do Boga. Ludzie wstają po kolei, a towarzyszący siostrze tłumacz objaśnia każde jej słowo. 
-Kto dziś przyszedł po raz pierwszy niech wstanie – mówi Usha. - Ci, którzy byli od początku pomogą wam, wszystko wam opowiedzą, po czym każdemu „nowicjuszowi” przydzielony zostaje duchowy opiekun. Korzystam z przerwy i proszę  jednego z tłumaczy o umożliwienie rozmowy z siostrą. Okazuje się, że to właśnie on zorganizował jej przyjazd do Kałkowa. Jest Polakiem, od 12 lat mieszkającym w Niemczech. Właśnie tam poznał Ushę, która w tej chwili podchodzi do nas. Zgadza się na rozmowę. 
-Do you speak english? – pyta z uśmiechem, potem chce wiedzieć jak mam na imię. Jest coraz mniej niesamowita, za to coraz bardziej sympatyczna. Gdy siada na kościelnej ławce przypomina małą uśmiechniętą dziewczynkę. 
- Co to za zgromadzenie, do którego siostra należy – zadaję pierwsze pytanie, jeszcze dosyć nieśmiało.
- Powstało we Francji, główna siedziba jest teraz w Rzymie. W Indiach również mamy domy zakonne, właśnie stamtąd przyjechałam.
- Czym się zajmujecie?    
- Uczymy ludzi jak wybaczać innym, by osiągnąć pokój duszy i serca. Ponieważ, gdy żyjemy w przebaczeniu Bóg najlepiej wtedy słyszy nasze modlitwy. W obecnych czasach jest bardzo mało pokoju w rodzinach i na świecie. W czasie, gdy rozegrały się tragiczne wydarzenia w USA, byłam akurat na Węgrzech. Przysłano mi wówczas modlitwę za ofiary zamachu i za ich rodziny. Modlimy się również za ludzi ginących w Afganistanie. Bierzemy pod uwagę wszystkie tragiczne sytuacje na świecie. 
- Dlaczego wybrała siostra to zgromadzenie?
- Ponieważ Bóg chciał mnie właśnie tutaj. Nie wiedziałam, że to właśnie będę  robić, to było powołanie. To stało się za pośrednictwem mojego wujka, który jest księdzem. Poszłam go odwiedzić i spotkałam u niego zakonnika z tego zgromadzenia. Nie wiedziałam właściwie co to za zgromadzenie, ani gdzie należy go szukać. Ale on mną pokierował. Pokonałam 1500 km, żeby do niego dotrzeć. 
- Pochodzi siostra z Indii. To kraj wielu religii, ale katolicyzm jest tam mało popularny.
- Moja rodzina jest od pokoleń katolicka. Wywodzi się z niej wielu księży i sióstr zakonnych, nawet jeden biskup. W domu było nas ośmioro, miałam dwie siostry i pięciu braci. Ojciec umarł jak miał 91 lat.
- Jak to jest dzisiaj z religijnością na świecie?
- Różne religie walczą między sobą. Jedne odchodzą, drugie przychodzą, to jest na zasadzie biznesu. Głównie chodzi w tym o pieniądze.      
- Jest siostra u nas pierwszy raz?
- Tak. Do Polski przyjechałam z radością, ponieważ jest to kraj, gdzie urodził się Ojciec Święty. 
- Jak wielu ludzi skorzystało z głoszonych w Kałkowie rekolekcji?
- Do południa jest ich trochę mniej, ze względu na pracę. Przychodzi 25- 30 osób. Po południu gdzieś do 50. Widziałam nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci. Rekolekcje polegały na modlitwach, różańcu, Drodze Krzyżowej, mszach świętych, spowiedzi, adoracjach, naukach i rozmowach indywidualnych. Przez całe pięć dni byłam bardzo zajęta, zaraz po ostatnich naukach w piątek wyjeżdżam na kolejne seminarium w okolice Dortmundu w Niemczech. W przyszłym roku jestem zaproszona na Litwę, Ukrainę, do Rumunii. 
- Co szczególnie urzekło siostrę w Kałkowie? Piękne sanktuarium, czy ludzkie postawy?
- Ludzie, którzy przychodzą nieraz z daleka i się modlą. Sanktuarium też jest piękne, ale ludzie są ważniejsi. 
- Czy planuje siostra jeszcze nas odwiedzić?
- Bardzo chętnie, jeśli tylko dostanę zaproszenie.
Na zakończenie rozmowy siostra bierze mnie za rękę. 
- Ale zimna. Powinnaś się cieplej ubierać – mówi z uśmiechem. Jeszcze szybkie zdjęcie i malutka zakonnica już musi odejść. Jest na nogach od 5.00 rano, za chwilę ma kolejne nauki, więc dobrze by było choć napić się herbaty. Tym bardziej że jutro przed nią nowy wyjazd, kolejny na długiej liście jej  „podróży apostolskich”.
Iwona Bryła

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.43 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.