JUŻ W KIOSKU

Lekcja historii [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 10:59:28

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kierownictwo XII wymiany między II LO w Starachowicach a IGS w Aurich w składzie: Johannes Funke, Hinrich Schmit ze strony niemieckiej oraz profesorowie Norbert Kutyła, Marian Janusz i Jacek Orzechowski ze strony polskiej podjęło decyzję, że Centrum Dokumentacyjno-Informatyczne o Obozach nad rzeką Ems znajdzie się w naszym programie zwiedzania. Pomogło w tym Biuro Wymian Młodzieży Polsko-Niemieckiej z Warszawy.

Po II wojnie światowej nowe władze niemieckie oddały wszystkie obozy koncentracyjne pod zarząd Bundeswery, która zrównała je z ziemią tworząc poligony lub inne obiekty wojskowe. Działania te miały na celu zatarcie śladów przeszłości. By zapobiec całkowitemu zapomnieniu o istnieniu obozów, grupa byłych obozowiczów przy współudziale miejscowej ludności założyła w 1981r. w Papenburgu (miejscowość niedaleko granicy niemiecko-holenderskiej) właśnie to centrum. Z początku lokalne władze były przeciwne pomysłowi, ale ostatecznie w 1985r. Centrum dostało wsparcie Dolnej Saksonii, w 1993 r. zostało przeniesione do nowego budynku.
Naszą  wizytę w centrum rozpoczęliśmy od wykładu opisującego genezę powstania obozów koncentracyjnych nad rzeką Ems. Wszystko zaczęło się od pożaru Reichstagu w nocy z 22 na 23 lutego1933 r. Od tej pory zaczęły się prześladowania opozycji antyhitlerowskiej i około 40 tys. przeciwników reżimu zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych (pierwszy z nich powstał w maju 1933 roku).
Nad rzeką Ems wzdłuż granicy z Holandią, zbudowano 15 obozów. Więźniowie zmuszani byli do wydobywania torfu. Pracowali także przy budowie kanałów i dróg. Specjalne do tego celu nie używano maszyn, by utrudnić wykonywaną przez więźniów pracę. Przez obozy przewinęło się 200 tys. jeńców.  Do momentu wyzwolenia ich przez wojska alianckie z powodu wycieńczenia i chorób zginęło około 35 tys. osób. Wśród nich najwięcej było Polaków i Rosjan. Najwięcej Polaków przebywało w obozie w Oberlangen (około 1700). Większość z nich po wyzwoleniu przez wojska kanadyjskie wcielono do polskiej dywizji pancernej gen. Maczka.
Wszystkie obozy zrównano z ziemią, wystawa zdjęć, na którą wybraliśmy się po wykładzie, jest dowodem warunków, w jakich żyli więzieni. Także tamtejszy  cmentarz poległych w obozach nad rzeką Ems. Gdyby nie ofiarność obozowiczów z Luksemburga i miejscowej ludności, miejsce to - podobnie jak obozy koncentracyjne - pokryłaby gruba warstwa zieleni. Realizując przesłanie „Nie zostaniecie zapomniani” ochotnicy i rząd Dolnej Saksonii odnowili osiem podobnych mogił w okolicy.
Poznawanie historii na „żywych” przykładach jest ciekawsze, a zdobyta wiedza pozostaje na dużej. Dlatego uważamy wizytę w Centrum Dokumentacyjno-Informacyjnym o Obozach nad rzeką Ems i cmentarzu poległych w obozach za bardzo cenne doświadczenie. 
Urszula Łukawska 
i Marek Dolatowski

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.41 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.