JUŻ W KIOSKU

Jeden ośrodek zdrowia w gminie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 10:47:15

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przejęcie lecznicy w Jagodnem przez Ośrodek Zdrowia w Mircu było najważniejszym punktem wrześniowej sesji Rady Gminy Mirzec, która odbyła się w minioną środę. Na obradach obecni byli dyrektorzy obu placówek: Elżbieta Tunia-Niewczas z Mirca oraz Marian Zieleń z Jagodnego. 

O sytuacji finansowej ośrodka w Jagodnem po pierwszym półroczu tego roku informował rajców na poprzedniej sesji kierownik placówki Marian Zieleń. Nie były to jednak optymistyczne wiadomości. Okazało się, że placówka pierwsze sześć miesięcy br. zamknęła 60-tysięcznym deficytem. Podobne straty planowane były także w drugim półroczu. Dyrektor Zieleń powiedział, że powodem złej kondycji finansowej ośrodka są wysokie koszty jego utrzymania oraz zbyt mała liczba pacjentów, szczególnie po odłączeniu się Grzybowej Góry do powiatu skarżyskiego, przez co placówka w Jagodnem straciła 1200 osób. Pod uwagę przez władze gminy brana była możliwość połączenia obu ośrodków, jednak - jak wyjaśniła E. Tunia-Niewczas - możliwe jest to tylko po oddłużeniu placówki w Jagodnem i zwiększeniu tam liczby pacjentów do minimum 2300 osób. Dzięki staraniom dyrektora udało się „pozyskać” nowych pacjentów: z 1250 osób zapisanych do Ośrodka Zdrowia w Jagodnem do 1400. To jednak jeszcze za mało by mógł się sam utrzymać. Dlatego - jak uznały władze - najlepszym rozwiązaniem jest połączenie. 
Mirzecki ośrodek, w którym zapisanych jest 5400 pacjentów, pierwsze półrocze zakończył niewielkim zyskiem. Zdaniem jego dyrektorki, połączenie obu placówek w obecnej sytuacji nie jest możliwe, gdyż w Jagodnem zbyt mało osób korzysta z usług służby zdrowia, co doprowadziłoby do upadku obu ośrodków. Jednak jak poinformował M. Zieleń, dzięki pewnym działaniom, m.in. pozyskaniu dodatkowych pacjentów, ośrodek w Jagodnem zamknie rok 10-tysięcznym zyskiem z tytułu świadczenia usług medycznych refundowanych przez Kasę Chorych. Zwrócił się przy tym do rady o dofinansowanie 12 tysięcy na zakup opału, płace dla sprzątaczki i palacza oraz opłaty za czynsz i media. Wójt gminy Bogusław Nowak, kilkakrotnie próbował się dowiedzieć, na co dyrektor wyda 10-tysięczny zysk. Zdaniem głównego włodarza gminy ośrodek potrzebuje tylko 2 tysiące zł na sprawne funkcjonowanie do końca roku. Pomimo nalegań, M. Zieleń nie potrafił odpowiedzieć co się z tymi pieniędzmi stanie. Nie powiedział też, czy placówka potrzebuje w sumie 12 tysięcy czy też dodatkowo, oprócz wspomnianych 10 tysięcy. Radni jakby o tym zapominając zaczęli się zastanawiać, jak obniżyć koszty utrzymania ośrodka. Za sam wynajem pomieszczeń dyrektor płaci miesięcznie 1200 złotych. Jan Janiec zasugerował, by dla oszczędności zrezygnować z górnej części wynajmowanego budynku, która nie jest wykorzystywana. To mogłoby obniżyć koszty czynszu. Z kolei Jadwiga Gwóźdź zauważyła, że mirzecki ośrodek ma taką samą kadrę lekarską co w Jagodnem, mimo że obsługuje prawie czterokrotnie więcej pacjentów. Jest to powodem długich kolejek do lekarza, co potwierdziła doktor Niewczasowa. Zdaniem radnej w Mircu należy zatrudnić nowych lekarzy, szczególnie internistę.
-To kierownik powinien wiedzieć kogo ma zatrudnić a nie rada- ripostował Jan Kwapisz. 
Jednym z pomysłów na obniżenia kosztów funkcjonowania deficytowego ośrodka jest przeniesienie go do budynku miejscowej szkoły podstawowej, gdzie na ten cel przeznaczono by 8 pomieszczeń. Zdaniem M. Zielenia byłyby tam lepsze warunki niż w obecnie zajmowanym budynku, a co najważniejsze nie trzeba byłoby płacić czynszu. 
-Jeżeli teraz zgodzimy się dofinansować ośrodek, będziemy to robić zawsze. Trzeba się zastanowić co zrobić, by ośrodek sam zarobił na swe utrzymanie - stwierdziła Danuta Pachnik.
-Nie możemy patrzeć na wszystko przez pryzmat pieniędzy. Musimy przecież dbać o dobro naszych mieszkańców- odparł Zygmunt Derlatka.   
Ostatecznie jednak rada 17 głosami „za” przy 3 wstrzymujących się dokonała zmian w statucie PZOZ Ośrodka Zdrowia w Mircu, będącego wstępem do przyłączenia do niego placówki w Jagodnem. Oznacza to, że od 1 października br. ośrodek ten będzie filią PZOZ w Mircu. 
Radni dokonali też zmian w budżecie, zgłosili interpelacje oraz nagrodzili zwycięzców II Konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda”. Za najlepsze gospodarstwo w gminie uznano zagrodę Edwarda Surdego z Gadki. Drugie miejsce przyznano Sylwestrowi Zagajnemu, również z Gadki, zaś trzecie Henrykowi Łęckiemu z Małyszyna. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez gminę. Rada podziękowała również państwu Małgorzacie i Piotrowi Spadłom oraz członkom 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej za wspaniałe i godne reprezentowanie gminy na festiwalach i przeglądach, gdzie młodzi artyści zdobyli wiele nagród i wyróżnień oraz Przemysławowi Strabanikowi i jego podopiecznym za zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkich biegach przełajowych.
(p)

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.41 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.