JUŻ W KIOSKU

Jak Pawlak z Kargulem [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 13:21:55

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Krzewy to niewielka miejscowość w gminie Mirzec. Gospodarstw tam nie za dużo, a ludzie znają się „jak łyse konie”. Miejscowość ta znana jest w okolicy głównie z tego, że jej mieszkańcy od kilku lat nie mogą się doprosić u władz gminy budowy drogi dojazdowej od strony Małyszyna. 

Społeczność Krzewów to raczej spokojni ludzie. Większość żyje z rolnictwa, pracę ma niewiele osób. Są dla siebie na ogół życzliwi i pomocni. Ale dwie rodziny żyją ze sobą jak znani z telewizyjnego ekranu Pawlak i Kargul. Od lat kłócą się ze sobą, mają wzajemne pretensje nawet o bardzo błahe sprawy. Jak to najczęściej bywa w wiejskich sporach, sednem sprawy jest miedza, a właściwie jej skrawek. 
Irena Z. kilka lat temu przejęła po zmarłej matce działkę leżącą w Krzewach. Obok mieszka - wydawałoby się bliska osoba - córka siostry jej matki. Obie panie są więc siostrami ciotecznymi. Jednak już dawno zapomniały o więzach krwi i od wielu lat trwa między nimi konflikt. Nikt już nawet nie pamięta co było jego początkiem.
- Mieszkam w Starachowicach, ale w Krzewach powoli próbuję uporządkować posesję po zmarłej matce. Jednak od początku jestem szykanowana przez sąsiadów. Najpierw nasłali na mnie policję zarzucając mi, że na terenie gospodarstwa przetrzymuję Rosjan. To wierutna bzdura. Nigdy na mojej posesji ich nie było. Przybyli na miejsce policjanci oczywiście nikogo nie znaleźli- opowiada pani Irena. 
Po raz kolejny policja „odwiedziła” mnie gdy chciałam ogrodzić swoją działkę. Wiem gdzie jest granica mojej własności i nie podejrzewałam, że mogę mieć z tym jakieś problemy. Gdy tylko z mężem zaczęliśmy stawiać ogrodzenie, zjawili się funkcjonariusze nasłani przez sąsiadów. Zarzucili nam, że bezpodstawnie zajęliśmy część ich gruntów. Sprawa trafiła do Kolegium ds. Wykroczeń w Starachowicach, które nakazało zawodowemu geodecie wydzielić granicę między działkami. Do dziś jednak nie zostało to zrobione. Kolejny raz trafiliśmy do Kolegium, gdy siostra zarzuciła mi, że mąż nie jest zameldowany w Krzewach, a tam mieszka. Całe szczęście, że wcześniej zameldowałam tam męża, więc orzeczenie było dla nas korzystne. Jednak już nie mamy sił i cierpliwości, by co trochę biegać i tłumaczyć się z oszczerstw tych ludzi - dodaje  Irena Z. 
-Sąsiedzi bez przerwy nas szykanują, a sami robią co chcą. Na mojej posesji od dłuższego czasu leży pień powalonego przez wiatr drzewa rosnącego u sąsiadów. Stosunki między nami cały czas są napięte, ciągle wybuchają jakieś kłótnie. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 80-tych, gdy żyła jeszcze moja matka. Ona również nie miała spokoju z tą rodziną. Ubliżali jej, nie pozwolili czerpać wody ze wspólnej studni. Byłam u wójta gminy, myślałam, że coś zaradzi, zażegna spór. Co prawda był u nas, rozmawiał z sąsiadami, ale nic to nie zmieniło- żali się kobieta.
Wójt gminy Mirzec Bogusław Nowak rozkłada ręce twierdząc, że nie wiele może pomóc.
-My, jako gmina, nie mamy mocy prawnej, aby ten spór zażegnać. Mogę być mediatorem, ale żadnych decyzji władczych nie mam prawa podjąć. Konflikt ten można zakończyć chyba tylko na drodze sądowej. To nie pierwszy taki przypadek w naszej gminie. Czasem docierają do nas sygnały o sąsiedzkich waśniach. Często kładę na szalę swój autorytet, by tylko coś zmienić. Z reguły nie przynosi to większych skutków. Ludzie są jacy są i ciężko ich zmienić. Z przykrością dowiaduję się o kolejnych konfliktach, gdyż w większości przypadków toczą się o zupełnie błahe sprawy. Niektóre od wielu lat, a nawet pokoleń- powiedział „GAZECIE” B. Nowak.  
Życie pokazuje, że perypetie Pawlaków i Karguli odzwierciedlają mentalność wiejskich środowisk. Tylko, że telewizyjni bohaterowie z czasem się pogodzili. Czy tak będzie również w Krzewach?  
(t)
P.S. Imię i inicjały zostały zmienione.  

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.44 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.