JUŻ W KIOSKU

Integracyjna debata młodzieży [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 11:00:58

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Uczestnicy wymiany uczniowskiej pomiędzy II LO w Starachowicach a IGS Aurich dyskutowali podczas niedawnego spotkania nie tylko o sąsiedztwie Niemiec z Polską, ale przede wszystkim o pozytywnych i negatywnych aspektach wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 Jakie jest ryzyko szybkiego przystąpienia Polski do UE? Odpowiedzi na to pytanie szukała pierwsza z czterech grup. Nie ukrywano, że polscy pracownicy będą najtańszą siłą roboczą we wspólnocie,  ceny towarów wzrosną raptownie, przez co warunki bytu ludzi najbiedniejszych znacznie się pogorszą, a wielkie zachodnie kompanie agrarne przejmą kontrolę nad małymi gospodarstwami rolnymi, zmniejszając liczbę miejsc pracy. Wskazywano również, iż istnieje obawa wyprzedaży polskich zabytków i dóbr kultury osobom lub przedsiębiorstwom z zachodniej Europy. Zdaniem młodzieży, zanik granic spowoduje przyspieszenie tempa globalizacji, co może być niekorzystne dla jednostek pracujących, a bezrobocie na wsi, będące wynikiem wkroczenia wielkich przedsiębiorstw, spowoduje jej wyludnienie i migrację ludzi do miast.
Drugi zespół zastanawiał się nad tym, czy niemiecka i polska młodzież powinna wytłumaczyć sobie wspólną historię, zwłaszcza czas narodowego socjalizmu. W wyniku wspólnych rozważań stwierdzono, że Oświęcim stanowi miejsce, które przypomina o błędach przeszłości i jest ostrzeżeniem przed ponownym ich popełnieniem. Także, że musimy mieć oczy szeroko otwarte na jakiekolwiek zalążki faszyzmu, by móc na nie reagować uniemożliwiając tworzenie się grup ludzi o nazistowskich poglądach. Wskazywano, iż brak konfliktów po 1945r.  jest dowodem na to, iż wyciągnięto wnioski z brutalnej przeszłości.
Mottem dyskusji kolejnej grupy było pytanie: „Jakie znaczenie ma rozszerzenie UE na wschód dla całej Europy, a w szczególności dla polskiej ludności?” Z wypowiedzi młodzieży wynikały korzyści z importu nowoczesnych technologii do nowych członków wspólnoty, wymiany doświadczeń i zanikania różnic kulturowych pomiędzy narodami. Argumentem był również napływ pieniędzy przeznaczonych na rozwój polskiej gospodarki, rozwój turystyki na poszczególnych ziemiach, więcej możliwości znalezienia pracy za granicą. Zdaniem młodzieży rozszerzenie spowoduje otwarcie się nowych rynków zbytu w środkowej i wschodniej Europie, co zwiększy migrację polskiej ludności na zachód. Jednakże emigracja dobrze wykształconej kadry za granicę, podkreślano, może spowodować jej brak w Polsce, a silne zachodnie koncerny mogą spowodować upadek polskich przedsiębiorstw.
  Opinia dotycząca propozycji rządu niemieckiego, aby wprowadzić kilkuletni okres przejściowy dla obywateli państw nowo przyjętych chcących pracować na Zachodzie, była zadaniem czwartej grupy warsztatowej. Ich zdaniem jest to duża niesprawiedliwość, gdy ogranicza się polskim obywatelom możliwość znalezienia pracy i gdy dostają oni niższe płace niż obywatele państw Zachodu. W Polsce jest wielu specjalistów, którzy mogą przecież pomóc niemieckiej gospodarce.
  Ta ważna debata młodzieży polskiej i niemieckiej przebiegała w atmosferze tolerancji i akceptacji dla różnorodności poglądów. Stanowi to dowód na to, iż mimo różnic kulturowych obu krajów, młodzież (często lepiej niż politycy) jest w stanie współpracować, dyskutować i negocjować, co daje nadzieję na lepszą – faktycznie zintegrowaną Europę. 
                                             Hubert Glina

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.41 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.