JUŻ W KIOSKU

Anonimowe zwierzenia [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 12:39:21

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już pięć lat w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Dysfunkcyjnej „Przystań” funkcjonuje telefon interwencyjny. Pod numer 274-09-97 dzwonią osoby potrzebujące moralnego wsparcia, rady lub ci, którzy chcą  po prostu z kimś porozmawiać. Od blisko roku spełnia też rolę telefonu zaufania, który – niestety - z przyczyn finansowych został zlikwidowany.

Ludzi poszukujących bratniej duszy, by wysłuchała ich i pomogła pokonać życiowe problemy, wciąż przybywa. Zupełnie obca osoba po drugiej stronie słuchawki jest czasem ostatnią deską ratunku dla maltretowanych przez mężów alkoholików kobiet, osób samotnych i - coraz częściej - bezrobotnych. 
- Od początku telefon interwencyjny finansowany jest przez fundację im. Stefana Batorego z Warszawy. Gdy w 1996 roku został uruchomiony, była to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Przy telefonach w każdy wtorek, czwartek i piątek dyżurują członkowie stowarzyszenia, którymi są policjanci i pedagodzy. Zostali oni wcześniej przeszkoleni w prowadzeniu takich rozmów przez mgr Adama Kłodewskiego z ogólnopolskiego telefonu zaufania- powiedziała „GAZECIE” wiceprezes stowarzyszenia „Przystań” Marta Majkusiak.
Najczęściej pod numer telefonu interwencyjnego dzwonią kobiety, mające problem z mężem alkoholikiem, nierzadko też  bite. Kolejną grupę potrzebujących rozmowy stanowią bezrobotni, którzy po stracie pracy nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Często brak zatrudnienia powoduje u nich załamanie nerwowe. Brak pieniędzy, a co za tym idzie niemożność utrzymania rodziny są dla tych ludzi prawdziwym dramatem. Często też za słuchawkę chwytają samotni, którym brakuje kontaktu z innymi osobami. Dzwoniącymi są zarówno młodzi jak i starsi mieszkańcy naszego miasta, choć zdarzają się też telefony z innych miejscowości naszego powiatu, a nawet sąsiednich miast. Nie ma reguły- każdego trzeba wysłuchać i w miarę możliwości pomóc, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy rodzaj problemu. Niektórzy nie chcą rozmawiać, proszą tylko o adres np. instytucji walczącej z alkoholizmem. 
- Nie ma uniwersalnej „recepty” jak rozmawiać z ludźmi kontaktującymi się z nami. To jest indywidualna sprawa dyżurującego przy telefonie. Jego zadaniem jest przede wszystkim uspokojenie dzwoniącej osoby. Słowa otuchy, porady, zrozumienie i moralne wsparcie są dla tych ludzi  często bezcenne. Przekonujemy, że każdy problem jest do rozwiązania, nie ma sytuacji bez wyjścia. Trzeba tylko wierzyć w to i nie poddawać się.    
Ważnym aspektem jest również to, że dzwoniący do nas pozostają anonimowi. W szczególnych przypadkach, gdy zgłaszany problem wymaga radykalnych działań pytamy o nazwisko, adres. Jeżeli jest to możliwe zapraszamy takich ludzie do nas, by jeszcze raz osobiście opowiedziały o swym dramacie. Wówczas łatwiej jest dotrzeć do takiej osoby, więcej można się dowiedzieć. Niektórzy jednak wolą rozmawiać tylko przez telefon, jest im wtedy łatwiej mówić o sobie, bo druga strona ich nie zna i nie widzi- powiedziała Marta Majkusiak.
Miesięcznie pod numer telefonu interwencyjnego dzwoni kilkanaście osób. Kobiety opowiadają o trwającej kilka lub nawet kilkanaście lat gehennie rodzinnej, której przyczyną jest alkohol. Jest to poważny problem w naszym mieście. Kobiety są bezradne wobec przewagi fizycznej swych mężów. Nie wiedzą gdzie szukać pomocy, jak z tym skończyć. Niektóre tylko decydują się wykręcić numer telefonu interwencyjnego i zwierzyć się. Czasem porady członków stowarzyszenia skutkują, kobiety decydują się powiadomić o przemocy w domu organy ścigania. Mają wówczas szansę na lepsze życie. To tylko jeden z dowodów potwierdzających to, że telefon interwencyjny w Starachowicach jest bardzo potrzebny.            PaT

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.43 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.