reklama

Śladami Langiewicza

Projekt "Powstanie 1863"

Wąchock

Śladami Langiewicza

Projekt "Powstanie 1863"

Szlakiem bojowym generała Mariana Langiewicza podążają uczniowie Gimnazjum Publicznego w Wąchocku. Pod kierunkiem dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury realizują bowiem autorski projekt w ramach programu "Patriotyzm Jutra", współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Małgorzata Żurowska, Nina Niewczas, Milena Wrońska, Ilona Pękala, Ola Szpankowska, Katarzyna Pituch, Wioleta Połeć, Przemysław Bojanowski, Kamil Nobis, Paweł Sitkowski i Marcelina Miernik wspólnie z Marianem Susfałem, podejmują działania mające na celu upamiętnienie wydarzeń Powstania Styczniowego znaczonych walką oddziałów powstańczych gen. M. Langiewicza w czasie od 22 stycznia do 19 marca 1863 r. To cel projektu, który będzie realizowany do listopada przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W jego ramach powstanie nowoczesna platforma wymiany informacji o Powstaniu Styczniowym www.szlakiem-langiewicza.pl  Liczą też na zaangażowanie mieszkańców miejscowości, w okolicy których rozgrywały się bitwy oraz potyczki. 
Projekt urzeczywistniają już do miesiąca. Nawiązali kontakty, zorganizowali rajd szlakiem bojowym gen.Mariana Langiewicza, począwszy od Szydłowca - miejsca pierwszego ataku powstańczego, a skończywszy na Grochowiskach, gdzie rozegrała się ostatnia bitwa, w której dowodził i odwiedzili Nową Słupię, pierwszą miejscowość na szlaku podróży. 
- Nasi partnerzy, uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, która nosi im. Bohaterów Powstania Styczniowego przyjęli nas bardzo ciepło - opowiada Marian Susfał, który przewodzi grupie koordynacyjnej. - Zostaliśmy oprowadzeni po miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed prawie 150 lat. Wspominaliśmy także dobrze znanego w Wąchocku, księdza płk Walentego Ślusarczyka, który przekazał cystersom cenną kolekcję pamiątek. Zapaliliśmy znicze na  zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym i wyruszyliśmy w dalszą trasę, drogą królewską na Św. Krzyż. 
Pierwszy dzień rajdu zakończyli w Małogoszczu, gdzie przebieg bitwy z 24 lutego 1863 r. nakreślił im dr hab. Krzysztof Ślusarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drugiego dnia dotarli w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego. Na zamku w Pieskowej Skale powitał ich kustosz muzeum Olgierd Mikołajski. Kolejne spotkanie czekało ich w Skale z uczniami miejscowego gimnazjum. Pogadankę o przebiegu bitwy na skalskim cmentarzu wygłosił miejscowy historyk i regionalista Piotr Trzcionka. Ostatniego dnia podziwiali Ponidzie, byli w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu i tamtejszym Ośrodku Kulturalno - Historycznym Beldonek, po którym oprowadzał ich Dariusz Garlej z Robertem Osińskim, twórcą grupy rekonstrukcji historycznej w Busku- Zdroju. Obrazowa opowieść o przebiegu potyczki pod Chrobrzem, a potem także pod Grochowiskami, była dla nich prawdziwą lekcją historii. Dotarli także do miejsca, w którym po przekroczeniu granicy z Galicją Langiewicz został internowany.
W drodze powrotnej zatrzymali się jeszcze w Staszowie, gdzie o wygranej bitwie i powstańczych tradycjach opowiadał im kolejny pasjonat - Paweł Ciepiela z towarzyszami z grupy rekonstrukcyjnej, którzy powitali ich w strojach powstańczych. Obrazuje to dokumentacja filmowa oraz fotograficzna autorstwa: Marceliny Miernik,Katarzyny Pituch, Mileny Wrońskiej i Aleksandry Szpankowskiej. W planach mają jeszcze wyjazd do Szydłowca i Bodzentyna, wiele spotkań i prelekcji w miejscowościach, do których dotrą. 
- Będziemy na nie zapraszać historyków i regionalistów zajmujących się tematyką Powstania Styczniowego - zapowiada dyrektor Susfał.  
Podsumowanie działań planowane jest we wrześniu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ