Patriotyczno - ludowa Noc Muzeów

W Jagodnem

Wieści z gmin

Patriotyczno - ludowa Noc Muzeów

W Jagodnem

 

Wiele atrakcji czekało na uczestników tej akcji w Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. 

Placówka kolejny raz włączyła się w Noc Muzeów. W tym roku, wraz z wójtem gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem, pod którego patronatem odbywała się 18 maja tegoroczna edycja Nocy Muzeów, w spotkaniu wzięli przedstawiciele Urzędu Gminy, wicedyrektor i uczniowie klasy IV B ze Szkoły Podstawowej w Mircu, mieszkańcy gminy, województwa, a nawet goście z Hiszpanii i Francji. Wszystkich powitała Beata Stefańska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem, w której mieści się muzeum oraz Jagoda Rafalska – Kawalec, główna twórczyni i kustosz muzealnej placówki. Pani kustosz przedstawiła bohaterkę kolejnej odsłony cyklu "Spotkań z niezwykłymi ludźmi" – Urszulę Wolską, która jest artystą plastykiem i zajmuje się tkaniną, malarstwem, fotografią i książką artystyczną, a od 2012 roku prowadzi prywatne Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" w Bliżynie. Opowiadała o swojej pasji, mówiła również o tym, jak bogaty jest zbiór strojów ludowych z rejonu ziemi mirzeckiej zgromadzony w Muzeum Pamiątek Regionalnych.

Uczniowie z koła artystycznego przy Szkole Podstawowej w Jagodnem: Maja Piętak i Sebastian Dróżdż zaprezentowali autentyczny paradny strój kobiecy, określany jako mirzecko – iłżecki. Goście obejrzeli również widowisko inspirowane "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu uczniów szkoły, a zwieńczeniem występu było odtańczenie poloneza. Za piękne przedstawienie aktorom i ich opiekunom dziękował wójt Mirosław Seweryn oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Iwona Gralec wraz z uczniami.

Po młodych aktorach scenę przejęły panie z zespołu "Kumosie" z Gadki, które z akompaniamentem Piotra Gąsowskiego, kierownika artystycznego gminnych zespołów ludowych, śpiewały pieśni patriotyczne i ludowe.

Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła, malarstwa, miodów, ciast i innych potraw. Wzięli w nim udział Elżbieta Jach, Iwona Półtorak, Agnieszka Maślak, Alicja Wikło, Kazimiera Piętak, Kazimiera Marlica, Monika Kamińska, Sławomir Surdy, Ewelina Rafalik, Renata Bilska oraz Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem. Dodatkową atrakcją było malowanie porcelanowych kubeczków.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ