reklama

Aktorem każdy być może

Na okładce

Aktorem każdy być może

Wystarczył miesiąc jaki upłynął od ogłoszenia XXVI konkursu na inscenizację literatury dziecięcej "Bajkowa Chatka Puchatka", aby 150 wykonawców z ośmiu placówek przystąpiło do szlachetnej rywalizacji.

W Spółdzielczym Domu Kultury zaroiło się od dzieciaków. Krzykom, piskom i wrzaskom nie było końca, lecz gdy na scenie pojawili się aktorzy, na widowni było jak makiem zasiał. Opiekunowie poszczególnych grup świetnie przygotowali swoich podopiecznych pod względem dykcji jak również natężenia głosu. Trzeba jeszcze dodać pomysłowe inscenizacje, kostiumy oraz choreografia, które oceniane były przez jurorów: Aleksandrę Sarzyńską – instruktora teatralnego w SCK, Annę Rachtan – z Referatu Edukacji, Sportu i Turystyki UM oraz przewodniczącą, Barbarą Kurek – instruktora teatralnego SCK, która towarzyszyła każdej edycji "BChP" od jej początku.

Było kogo podziwiać, gdyż na scenie pojawiło się 19 świetnie zapowiadających się talentów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w inscenizacji "Śpiąca królewna", przygotowanej przez opiekunki: Elżbietę Kamizelę oraz Lidię Wolak. Bardzo dobrze wypadły też "Pszczółki i Biedronki" z PM 13. Gorące brawa zebrali za występ: "Bal na łące" wg. Heleny Bechlerowej, do którego role rozpisały: Iwona Śmigas i Aneta Wilk. Bardzo pomysłowa okazała się scenografia do tuwimowskiej "Lokomotywy". W inscenizacji wzięło udział 11 dzieci PM nr 15. Opiekunkami artystycznym grupy były: Małgorzata Wychowska i Małgorzata Stanik. Dobry występ dała też grupa integracyjna "Pajacyki" (4-5 lat) z PM nr 11, która wystawiła "Czarownicę z Łysej Góry", a którą przygotowały: Ewa Kiełek wraz z Anną Mazur. Najliczniejszą grupę (20 osób) stanowiły dzieci "Smerfy" z PM nr 6, które przedstawiły montaż w reżyserii Magdaleny Przygody pt. "W świecie Smerfów". Na swoje wielkie wejście doczekały się 4 – letnie "Biedronki" z "Akademii Przedszkolaka", które przekonująco zagrały w sztuce scenicznej Natalii Usenko pt. "Królewna Gburka". Małych lecz o ogromnym potencjale aktorów przygotowały opiekunki: Anna Metryka oraz Barbara Sopińska. Następną była 18 – osobowa grupa "Motylków" z PM nr 14 od Jana Brzechwy, która zaprezentowała "Rzeczpospolitą Pszczół" w inscenizacyjnej adaptacji Elżbiety Ożdżyńskiej. Prezentacje zakończyła grupa (9 osób) PM nr 7, świetnie oddająca fabułę "Czerwonego Kapturka" w inscenizacji Urszuli Kozłowskiej. Duży wkład w odniesiony sukces miała także wychowawczyni, Katarzyna Zaborowska.

Jury zadecydowało przyznać dwie główne nagrody zbiorowe: dla Przedszkola Miejskiego nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 10, które ufundował prezydent miasta. Na liście hojnych fundatorów znalazła się także dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury, która wyróżniła występ dzieci PM nr 13 i przyznała nagrodę specjalną dla ekipy PM nr 11. Pozostałe placówki: PM nr 6, 14, 15 i Akademia Przedszkolaka otrzymały nagrody ufundowane przez SDK. Do miłych obowiązków gospodarza dorocznego konkursu należała oprawa plastyczna, muzyczna, a także prowadzenie imprezy.

OMAR

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ