Biegi pamięci

W Starachowicach i Kielcach

Informacje sportowe

Biegi pamięci

W Starachowicach i Kielcach

 

Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcono niedzielne biegi "Tropem Wilczym" w Kielcach i Starachowicach, gdzie na starcie stanęło ponad 200 zawodników.

Starachowiczanin, prezes, trener i zawodnik Juventy-Kobex Dawid Kubiec znakomicie zaprezentował się podczas kieleckiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasz zawodnik na mecie zameldował się z dużą przewagą. Wychowawca starachowickich lekkoatletów dał swoim podopiecznym znakomity przykład.

Na starcie w kieleckim parku miejskim stanęło około 750 zawodników: amatorzy i profesjonaliści. Organizatorzy przygotowali dwie trasy. Pierwsza, rodzinna liczyła 1963 m, a było to nawiązanie do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych - Józefa Franczaka pseudonim "Lalek", natomiast główny bieg rozegrano na dystansie 10 kilometrów.

Bezkonkurencyjny w tej rywalizacji okazał się nasz zawodnik, który zaprezentował znakomitą formę. Na mecie zameldował się z czasem 32 minuty i 20 sekund. Drugi był Tomasz Biskupski, a trzeci Piotr Jaśtal, obaj reprezentowali AZS UJK Kielce.

- Bieg był bardzo mocno obsadzony. Dla mnie był to start typowo treningowy, który ma mnie przygotować do półmaratonu. Zależało mi na mocnym tempie i takie narzuciłem od samego początku i na mecie osiągnąłem przewagę. Czuję się jeszcze mocniej niż rok temu, kiedy wygrywałem MANię Biegania - ocenił dla GAZETY Dawid Kubiec.

Na takich samych dystansach rywalizacja toczyła się w Starachowicach. Głównymi organizatorami lokalnych zmagań były dwa starachowickie stowarzyszenia: "Zabiegane Starachowice" oraz MKS Star Starachowice, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na starcie pojawiło się 229 biegaczy, w tym 118 ze Starachowic.

Na dystansie 1963 m pobiegły 92 osoby, a w na głównym dystansie rywalizowało 137 biegaczy. Organizatorzy zrezygnowali z pomiaru dokładnego czasu, a wyłonili jedynie czołowych zawodników w kategoriach kobiet i mężczyzn. Wśród panów najlepszy okazał się Michał Karasiński, który wyprzedził Sylwestra Lepiarza i Bartosza Bernaciaka. Warto zaznaczyć, że cała trójka reprezentowała barwy Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. Natomiast w zmaganiach kobiet najlepsza była Ilona Werenkowicz-Wrona, również z "Rudnika". Na mecie wyprzedziła Klaudię Kotańską ze Skarżyska - Kamiennej oraz Weronikę Wojnar, reprezentantkę Juventy-Kobex Starachowice. Na krótszym dystansie reprezentant Juventy-Kobex - Kacper Zychowicz zajął drugie miejsce, a wśród kobiet tę samą pozycję zajęła jego klubowa koleżanka Klaudia Roesler.

Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice będzie jeszcze współorganizatorem niejednej imprezy biegowej w tym roku. W lutym "ZS" otrzymało bowiem 25 tysięcy złotych dofinansowania z ministerialnego programu "Sport dla Wszystkich". Zadania w ramach programu realizowane będą do 31 grudnia tego roku.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ