Szkoła edukacji szachowej

Wąchock

Szkoła edukacji szachowej

Szkoła Podstawowa nr 10 w Starachowicach, a także szkoły podstawowe w Mircu, i w Wielkiej odebrały 1 marca br. zestawy szachowe.

Z uczestnikami projektu "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej" spotkał się wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak i przekazał pięciu placówkom zestawy szachowe, w skład których wchodzi 8 szachownic - plansz szachowych z pełnym zestawem bierek: pionków oraz figur - oraz 1 zegar.

- Wsparcie rozwoju kompetencji matematycznych uczniów, przede wszystkim w zakresie logiki, wyobraźni przestrzennej, myślenia analitycznego i rozwiązywania problemów - to główny cel projektu "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej", w którym bierze udział 124 szkoły z naszego regionu - mówił Jan Maćkowiak.

W uroczystym przekazaniu zestawów dla Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach, uczestniczył prezydent miasta Marek Materek, który pogratulował szkole udziału w kolejnym innowacyjnym projekcie.

- Gra w szachy od lat cieszy się u nas ogromnym zainteresowaniem. Udział w Świętokrzyskiej Szkole Edukacji Szachowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów. W najbliższym czasie planujemy stworzyć planszę podłogową do rywalizacji w szachach żywych - mówiła Renata Samela, dyrektor SP nr 10 w Starachowicach,

W Szkole Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu wicemarszałek Jan Maćkowiak i wójt Mirosław Seweryn spotkali się z uczniami, członkami Szkolnego Klubu Szachowego "Hetman".

- Prowadzi go od roku 2005 nauczyciel Beata Kowalska, która zaszczepiła wśród mirzeckiej młodzieży miłość do szachów. Uczniowie rozwijają swoją pasję podczas dodatkowych zajęć, na których poznają teorię gry w szachy, doskonalą umiejętności i rozgrywają turnieje szachowe, m.in. o tytuł Szkolnego Mistrza Szachowego - podkreślała Alicja Raczyńska, dyrektor placówki.

Szachy otrzymała także Szkoła Podstawowa im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi, dla której udział w projekcie "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej" to początek przygody z szachami. Zaangażowania w projekt pogratulował szkole i dzieciom Sebastian Staniszewski, wiceburmistrz Wąchocka.

- To zupełna nowość zarówno dla nas, jak i dla dzieci. Biorąc udział w projekcie, postawiłam swoje pierwsze kroczki w tej grze oraz zdobyłam wiedzę, którą mogę przekazać dzieciom - mówiła nauczycielka Małgorzata Miernik.

Projekt "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej" jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

opr. (az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ