Uczcili pamięć generała

Wąchock

Uczcili pamięć generała

Liczne poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych i kombatantów, parlamentarzyści oraz młodzież szkolna uczestniczyli w uroczystościach obchodów 10. rocznicy śmierci związanego z ziemią iłżecką gen. Antoniego Hedy.

Generał Antoni Heda ps. „Szary” zmarł 14 lutego 2008 r. Pożegnany został z wojskowymi honorami w Katedrze Polowej i na cmentarzu w Podkowie Leśnej przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Rocznicowe uroczystości iłżeckie rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele p.w. WNMP, której przewodniczyli: kapelan Stanisław Sikorski wraz z ks. kanonikiem Stanisławem Stysiem. Za niezłomną postawę w walce o wolność Antoni Heda w 2008 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał awans na stopień generała brygady.

Przy pomniku generała Antoniego Hedy w sąsiedztwie świątyni, postać generała oraz jego bohaterskie czyny wojenne, jak również dokonania w walce z władzą ludową po 1954 roku, przypomniał burmistrz Iłży Andrzej Moskwa. Nawiązał do licznych bohaterskich działań generała, jako dowódcy oddziałów Armii Krajowej oraz z niezwykle brawurowej akcji rozbicia kieleckiego więzienia.

List wiceministra obrony narodowej, Wojciecha Skurkiewicza do uczestników uroczystości odczytał przedstawiciel ministra Łukasz Podlewski. Głos zabrał też prezes ŚZŻAK w Iłży Rafał Nadgrodkiewicz. Przypomniał on niezwykłą cechę charakteru gen. Antoniego Hedy, szlachetnego postępowania z przeciwnikami pokonanymi w walkach przez jego oddziały oraz przestrzegania praw jeńców wojennych. Poinformował też, że na jego ręce okolicznościowy list na uroczystości przesłał minister Marek Suski.

Ciepłe słowa pod adresem organizatorów rocznicowych uroczystości skierowała uczestnicząca w obchodach córka generała,Teresa Snopkiewicz - Heda. Przypomniała nieznane dotąd fakty z życia ojca, który otrzymał chrzest w iłżeckim kościele i długie lata przyjaźnił się z byłym proboszczem iłżeckim, ks. prałatem Józefem Dziadowiczem.

Na okolicznościowe obchody program słowno - muzyczny przygotowała też młodzieżowa grupa artystyczna Iłżeckiego Domu Kultury. Lena Rzońca, Wiktoria Gutkowska i Natalia Łygan zaprezentowały poemat napisany na cześć generała przez nieżyjącego już starachowickiego artystę Władysława Obarę, który został wzbogacony patriotycznymi pieśniami.

Kulminacyjnym akcentem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem generała Antoniego Hedy. Przy dźwiękach werbli drużyny harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Iłży złożyli je: poseł Dariusz Bąk, przedstawiciele MON i wojewody świętokrzyskiego, delegacja Koła ŚZŻAK z Ostrowca i Starachowic, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, władze Iłży i Ostrowca oraz delegacja Polskich Drużyn Strzeleckich z generałem Januszem Grudniewskim.

K. K

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ