Mammograf nie wjedzie do miasta?

Profilaktyka raka piersi

 

Informacja wywołała oburzenie i strach wśród kobiet, które zaproszono na badanie piersi w mammobusie. Dostały bowiem informację, że diagnostyka została odwołana. Co dalej z profilaktyką wczesnego wykrywania raka piersi?

Według statystyk, co roku z powodu raka piersi umiera 7,5 tysiąca kobiet. Wczesne daje szansę na walkę i wygraną z chorobą. W Starachowicach przebadano w 2016 r. 1322 kobiety, w ostatnim roku 1484. Populacja kobiet na naszym terenie kwalifikujących się do badań (50 - 69 lat), to 8292 panie, z badań na1 stycznia 2018 r. skorzystało 3119 kobiet. To 37,61 proc., co jest bardzo niskim wskaźnikiem. W grudniu 2017 roku kolejna grupa mieszkanek dostała zaproszenia na badanie 2 lutego br. Kilkanaście dni przed tym terminem dostały informację, że zostało odwołane. W Internecie pojawiła się informacja, że firma z Gdańska, specjalizująca się w przesiewowych badaniach piersi, której mammobus najczęściej gościł w Starachowicach, ma zakaz wjazdu do miasta.

- W styczniu br. dostaliśmy informację z Narodowego Funduszu Zdrowia, że badań na terenie miasta Starachowice nie możemy wykonywać. Dlaczego? Bo można je wykonać w jednostce stacjonarnej. Jest nam bardzo przykro, ponieważ starachowiczanki bardzo chętnie korzystały z naszych usług i zgłaszały się na badania. Tworzyliśmy nawet listy rezerwowe. Niestety, teraz nie będzie możliwości ich wykonania w mammobusach - poinformowała GAZETĘ firma Geneva Trust Polska.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że Urząd Miejski zawsze chętnie współpracowali z nimi.

- W trosce o życie i zdrowie naszych mieszkanek, od lat miasto Starachowice zawsze chętnie współpracuje i nadal będzie współpracować z firmami organizującymi badania mammograficzne. Zapewniamy mammobusom dostęp do prądu i wskazujemy dogodne miejsce w centrum miasta, aby mieszkanki chcące skorzystać z badań, miały ułatwiony dostęp do mammobusa. Zależy nam, aby jak najwięcej pań mogło skorzystać z darmowych badań, zdajemy sobie sprawę, jak ogromne znaczenie mają one dla zdrowia i życia kobiet - powiedziała GAZECIE, Iwona Ogrodowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Zapewniła, że Gmina zawsze włącza się w kampanię informacyjną dotyczącą kolejnych wizyt mammobusów w naszym mieście.

- Zaprosiłem organizatora badań przesiewowych profilaktyki raka piersi do Starachowic i zapewniłem, że zawsze uzyska naszą pomoc. Niestety, decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest zależna od władz miasta, nad czym ubolewam - mówi prezydent Marek Materek.

Skontaktowaliśmy się również z Beatą Szczepanek, rzecznikiem oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach..

- Zasada finansowania badań profilaktycznych wygląda w ten sposób, że jeśli chodzi o mammobus, to umowa jest zawarta na te miejsca, gdzie nie ma stacjonarnej mammografii. Czyli mammobusy nie stacjonują w Kielcach, Końskich i Starachowicach (...). Od tej reguły są wyjątki. Gdyby firma, która prowadzi mammobus, zgłosiła się do nas z pismem, że w związku z wyjątkową sytuacją (np. festynem, dniem profilaktyki, itp.) i poprosiła o jednorazowe sfinansowanie badań, zapewne taką zgodę dostanie - odpowiedziała GAZECIE pani rzecznik.

W Starachowicach od lipca 2017 r. działa pracownia mammografii, która ma tzw. niedowykonania, co oznacza, że nie czeka się na badanie. Nie ma żadnego ograniczenia, jeśli chodzi o dostęp do świadczeń.

- Pacjentki ze Starachowic mają zabezpieczenie i dostęp do badań. Panie między 50. a 69. rokiem życia, ubezpieczone, mogą spokojnie się tam udać i wykonać mammografię.

Przesiewowe badania mammograficzne prowadzi w Starachowicach jednostka stacjonarna "Dobre Zdrowie", która mieści się w budynku Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, przy ulicy Radomskiej, czynna w środy i czwartki. Po rejestracji telefonicznej lub osobistej, na mammografię czeka się około tygodnia. W tym roku, bezpłatnie i bez skierowania badania wykonać mogą kobiety z roczników 1949 - 1968. W innych przypadkach, potrzebne jest skierowanie od lekarza ginekologa. "Dobre Zdrowie" podpisało pięcioletni kontrakt na wykonywanie przesiewowych badań mammograficznych.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ