Baseny letnie w Starachowicach?

Na okładce

Baseny letnie w Starachowicach?

Prezydent Marek Materek planuje w Starachowicach budowę odkrytych basenów letnich. Miałyby one powstać jeszcze w tym roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli w miejscu, gdzie funkcjonowały przed laty.

- Będę proponował, aby w tym roku, kiedy uda nam się przeprowadzić postępowanie na sprzedaż części placu targowego od strony Galerii Handlowej Galardia, część pieniędzy uzyskanych z tej transakcji przeznaczyć na budowę basenów letnich na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

- Mieszkańcy z sentymentem wspominają czasy, kiedy baseny odkryte funkcjonowały przy ul. Szkolnej, korzystało z nich wiele osób, także spoza naszego miasta. A ten rok jest rokiem szczególnym dlatego, że na zalewie Lubianka nie będzie strzeżonego kąpieliska, czyli dotychczasowa letnia oferta dwóch kąpielisk, które cieszyły się ogromną popularnością, bo korzystali z nich nie tylko starachowiczanie ale również mieszkańcy ościennych powiatów, zostanie w najbliższym sezonie ograniczona do jednego kąpieliska nad zalewem Piachy - dodaje.

Tymczasowe zamknięcie kąpieliska na Lubiance i spuszczenie wody z zalewu spowodowane jest realizowanym przez Powiat remontem jazu wodnego. Niebawem też na tym terenie rozpoczną się prace zaplanowane w ramach rewitalizacji zbiornika i związane z montażem w dnie zalewu urządzeń służących do uprawiania sportów wodnych.

W momencie, kiedy nad zalewem Lubianka będą trwały prace doskonałym rozwiązaniem i uzupełnieniem luki w letniej ofercie rekreacyjnej, zdaniem władz miasta, będzie oddanie do użytku otwartych basenów letnich.

Szacunkowy koszt budowy basenów, jak informuje prezydent, to około 900 tys zł. W programie piątkowej ( 26 stycznia br.) sesji Rady Miejskiej była do przegłosowania uchwała o wprowadzeniu nowego zadania inwestycyjnego pn. "Baseny letnie w Starachowicach" i przeznaczeniu na ten cel w 2018 roku kwoty 20 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej, na co przystali radni.

Baseny mają być czynne w okresie letnim. Służyć będą przede wszystkim mieszkańcom Starachowic. Gmina liczy także, że korzystać z nich będą mieszkańcy sąsiednich gmin, a także goście korzystający z noclegów w starachowickich hotelach.

- Sprawdziliśmy jak w innych miastach funkcjonują baseny, w budowę których zainwestowały gminy - mówi prezydent. - Inwestycje zwracały się samorządom czasem po półtora, czasem po dwóch lub trzech sezonach, dzięki przychodom uzyskanym ze sprzedaży biletów. Dodam, że miasta te, podobnie jak Starachowice, mają również baseny kryte i kąpieliska. Dlatego nie ma obaw, że będzie dodatkowa konkurencja, a uda nam się poszerzyć ofertę letniego wypoczynku.

Podczas lutowych obrad Rady Miejskiej prezydent liczy, że uda się zabezpieczyć w budżecie już całą kwotę na realizację tego przedsięwzięcia.

- W czerwcu baseny już mogłyby zostać zainstalowane, po to aby w lipcu i sierpniu udostępnić je mieszkańcom naszego miasta i okolicznych miejscowości - mówi prezydent Marek Materek. - Basen odkryty dla osób dorosłych mierzyłby 28 metrów długości, 12,5 metra szerokości i miałby głębokość 1,25 m. Natomiast basen przeznaczony dla dzieci byłby długości 15 metrów, szerokości 8 metrów i głębokości 80 centymetrów. Baseny zlokalizowane byłyby na terenie MOSiR-u, pomiędzy parkingiem a wiatą grillową, teren zostałby ogrodzony i dodatkowo wyremontowalibyśmy toalety, które przed laty służyły użytkownikom basenów odkrytych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ