Agencja przejmuje SSE

Na okładce

Agencja przejmuje SSE

Wyniki Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice w minionym roku są bardzo dobre, a ma być jeszcze lepiej! Strefę przejmie Agencja Rozwoju Przemysłu.

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, samorządowcy oraz kierownictwo podsumowali efekty pracy Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

- Miniony rok to rekordowy czas dla SSE Starachowice. Inwestorzy zadeklarowali nakłady 25 razy większe niż w 2016 roku. W trzech kwartałach minionego roku nasi przedsiębiorcy zainwestowali blisko 310 milionów złotych. W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim, na terenach objętych strefą, powstało 1029 nowych miejsc pracy. Mamy także czterokrotnie większy zysk i po raz pierwszy w historii będziemy wypłacali dywidendę od zysku - mówił Marcin Perz, prezes SSE Starachowice.

- Jestem winien zarządowi podziękowania za dobry 2017 rok. Jeszcze lepszy może być nowy rok i my, parlamentarzyści, swoim działaniem będziemy chcieli w tym pomóc. Zarząd uporządkował stosunki własnościowe Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwoli pozyskać dobrego inwestora. Chodzi o przejęcie akcji przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu, aby kreować dobry rozwój gospodarczy. Trwają już zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Z tego tytułu Strefa otrzyma same dobrodziejstwa - powiedział poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

Maria Zuba, posłanka związana z ziemią suchedniowską zapowiedziała natomiast, że trwają zaawansowane rozmowy, aby tamte tereny zostały włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Chodzi o około 11 hektarów po zakładzie Marywil.

Współpracę ze Specjalną Strefą Ekonomiczną oceniała także starosta starachowicki Danuta Krępa.

- Powiat z SSE współpracuje bardzo dobrze, przypomnę, że to właśnie SSE była inicjatorem i założycielem Świętokrzyskiego Klastra Edukacji Zawodowej. Ta współpraca jest dla nas bardzo ważna, bo nasi uczniowie, dzięki działaniom Strefy, mają większy dostęp do praktyk zawodowych, co powoduje, że przyszli pracownicy są do zawodu bardzo dobrze przygotowani. W ramach klastra funkcjonują także klasy patronackie, które pozwalają na większy rozwój młodzieży - dodała starosta.

Nowy rok ma przynieść dalszy rozwój Strefy. Zapewniał o tym prezes Marcin Perz, który przyznał również, że planowane są zmiany w strukturze właścicielskiej.

- Przejęcie SSE przez Agencję Rozwoju Przemysłu ma otworzyć nowe możliwości doinwestowania na terenie województwa świętokrzyskiego. To jest inwestor, który wykłada konkretne fundusze na oczekiwane przez przedsiębiorców inwestycje. Chcemy się rozwijać, będziemy też modernizować drogi na terenie Strefy, by dostosować je do nowej obwodnicy Starachowic - dodał prezes Perz.

Przypomnijmy, że udziałowcami Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice są: Skarb Państwa (54,18 %), InwestSTAR S.A. (38,81 %), Gmina Starachowice (6,89 %), Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu S.A. (0,12 %).

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ