Powiaty są zbędne - stwierdził prezydent

Na sesji RM

Na okładce

Powiaty są zbędne - stwierdził prezydent

Na sesji RM

 

Radni miasta nie byli zgodni w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla powiatu na zimowe utrzymanie chodników w pasie dróg powiatowych.

Uchwała o przekazaniu 20 tys. zł powiatowi na realizację zadania, które - jak mówili radni - realizować powinien Powiat, wywołała nieco emocji.

- Zaskakujące jest dla mnie podejście pana prezydenta, żeby tak lekką ręką oddawać nasze, miejskie pieniądze na zadania, które powinny być realizowane przez Powiat. Jestem przeciwny tej uchwale i chcę stanowczo zaprotestować przeciw takiej polityce. Ja wiem, panie prezydencie, że ma pan miękkie serce, intencje ma pan dobre, ale ten pomysł jest tragiczny. Napiętnujmy starostę w tej sprawie - nie krył irytacji radny Krzysztof Zuba.

- Mieszkańców nie interesuje czyj to jest teren. Ma być posprzątane, ma być estetycznie i bezpiecznie. Ale dlaczego my mamy sprzątać za wszystkich dookoła. Może wejdźmy na prywatne posesje i tam też sprzątajmy... Oczywiście gmina może sprzątać chodniki również te powiatowe, ale niech powiat nam za to zapłaci. Jeśli my będziemy odśnieżać powiatowe chodniki, a ktoś się przewróci i złamie nogę czy rękę i będzie chciał odszkodowania, to co wtedy? Kto będzie za to odpowiadał? - dopytywała radna Jadwiga Piątek ze „Spółdzielców”.

- Ja się nie dziwię koleżance, która jest pierwszą kadencję, bo może nie wiedzieć pewnych rzeczy, ale panu radnemu Zubie już tak. Ulice są powiatowe, ale chodniki według ustawy powinien sprzątać każdy właściciel posesji, do której chodniki przylegają. Tak było i tak jest. Powiat działa tak jak powinien działać, a mieszkańców naszego miasta nie obchodzi kto to będzie sprzątał - stanęła w obronie uchwały radna Joanna Główka z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jesteśmy dobrymi wujkami dla powiatu już nie pierwszy raz i się z tym nie zgadzam, ale odśnieżanie ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Powiat nie chce tego robić i myślę, że te 20 tysięcy w naszym budżecie się znajdą - stwierdził radny Mariusz Konarski.

- Zgadzam się z tym, że nie powinniśmy robić niczego za innych, uważam, że Starostwo powinno o to dbać. Zgadzam się także z radnym Zubą, że Starostwa są niepotrzebne, bo zadania, które realizuje Powiat, mogłaby realizować gmina, ale niestety nie od nas to zależy. Możemy mieszkańcom mówić, że to nie jest sprawa gminy, że za to odpowiada Powiat, ale mieszkańców nie interesuje czyja to droga. Przykład Dolnych Starachowic: gdyby nasi pracownicy interwencyjni nie posprzątali fragmentu terenu byłyby syf i wstyd. Dlatego, mimo że mam takie samo zdanie jak państwo, że nie powinniśmy takich rzeczy robić, to dla dobra miasta i mieszkańców proszę o przegłosowanie tej uchwały - argumentował prezydent Marek Materek.

Ostatecznie uchwała została przyjęta i gmina da 20 tys. złotych Powiatowi. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ