reklama

Dzień patrona parafii

Mirzec

Mirzec

Dzień patrona parafii

Mirzec

 

Odpust św. Leonarda, patrona kościoła i parafii w Mircu, odbywa się rokrocznie 6 listopada w rocznicę jego śmierci. Uroczystą mszę odprawił ks. prałat Stanisław Szczepek.

Nadanie wezwania św. Leonarda kościołowi w Mircu nie było przypadkowe, bo "w przeszłości mogli być w okolicach Mirca osadzeni liczni jeńcy, których patronem jest święty Leonard, o czym zaświadczać mają dokumenty z wizytacji parafii Mirzec w 1781 r. i decyzja biskupa krakowskiego o odbudowie w tej miejscowości szpitala dla ubogich w 1759 roku" - dowiedzieliśmy się z historii gminy.

W tym roku odpust Świętego Leonarda miał wyjątkowy charakter, poświęcono bowiem chorągiew ufundowaną przez mieszkańców sołectw Mirzec I i Mirzec II. W darze złożyli również paschał, mszał, bieliznę kielichową i ampułki mszalne. W uroczystej mszy odpustowej licznie uczestniczyli wierni, poczty sztandarowe szkół w Tychowie Starym i w Mircu oraz jednostek OSP, obecny był wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, dyrektor Zespołu Szkół w Mircu Alicja Raczyńska, radni, sołtysi, nauczyciele i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich. Nabożeństwo zakończyło się procesją wokół kościoła.

(zr)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ