Pogoda dopisała uczestnikom rajdu

Informacje sportowe

Pogoda dopisała uczestnikom rajdu

Ponad 50 rowerzystów wzięło udział w tegorocznej, VI edycji Rajdu Rowerowego Szlakiem Legionu Puławskiego.

Rajd, zorganizowany z okazji 101. rocznicy Bitwy Pod Pakosławiem, odbył się w sobotę, 21 maja. Jak zawsze dopisali mieszkańcy Iłży i okolic oraz cykliści z klubów Turystyki Rowerowej przy PTTK "Orkan" w Radomiu, Ostrowieckiej Grupy Aktywnych Rowerzystów "Ogar". Na rower wsiedli także zastępca burmistrza Iłży Marek Łuszczek oraz przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skrobisz. Trasa tradycyjnie prowadziła przez Pakosław, Seredzice i Iłżę. W Seredzicach, pod pomnikiem upamiętniającym bitwę Batalionów Chłopskich z Własowcami, uczestnicy oddali cześć walczącym, a w Pakosławiu przy pamiątkowym obelisku upamiętniającym bitwę z 1915 r. hołd żołnierzom Legionu Puławskiego.

- Na miejscu przedstawiciele władz samorządowych zapalili znicz. Tomasz Gliński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pp Strzelców Kresowych przypomniał uczestnikom o samej bitwie i Legionie Puławskim, a członkowie stowarzyszenia w mundurach z epoki zaciągnęli wartę honorową - mówi Rafał Nachyła, dyrektor MGOSiR w Iłży.

Po części oficjalnej rowerzyści mogli podziwiać uzbrojenie i wyposażenie legionisty z okresu I wojny światowej. Na mecie dla uczestników rajdu przygotowano kiełbaski z grilla oraz kawę i herbatę. Wszyscy otrzymali podziękowania, a najmłodsi dyplomy, medale i nagrody.

Rajd zorganizował MGOSiR w Iłży oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Patronat honorowy objął burmistrz Iłży Andrzej Moskwa.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ