Odrodzenie gospodarczego centrum

W północnej części regionu

Na okładce

Odrodzenie gospodarczego centrum

W północnej części regionu

Klaster Gospodarczy Centralnego Okręgu Przemysłowego ma powstać w Starachowicach. Zapowiedział to na konferencji poseł Krzysztof Lipiec, którego wspierają prezesi Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Projekt powołania do życia Klastra Gospodarczego Centralnego Okręgu Przemysłowego ma być pierwszym krokiem do realizacji gospodarczej części Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Kiedyś Stanisław Staszic, potem Eugeniusz Kwiatkowski stworzyli tutaj potęgę. Nastał czas, abyśmy do niej wrócili - mówił na konferencji poseł, któremu towarzyszył parlamentarzysta PiS Marek Kwitek oraz prezesi Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. To właśnie strefa, ma być narzędziem, służącym urzeczywistnieniu planów.

- Motorem rozwoju muszą być inteligentne specjalizacje - przekonywał poseł K. Lipiec, a w oparciu o ich potencjał powstanie Klaster Gospodarczy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

- Będzie to pierwsza gospodarcza inicjatywa na terenie województwa świętokrzyskiego, wprowadzająca w życie „plan Morawieckiego” - uzupełnił prezes SSE „Starachowice” Marcin Perz.

- Specjalne strefy ekonomiczne są instrumentem wspierającym przedsiębiorczość w kompleksowym zakresie, począwszy od szkolnictwa zawodowego, po promocję na rynku międzynarodowym - podkreślił M. Perz, zapowiadając, że klaster będzie chciał się ubiegać o status Krajowego Klastra Kluczowego, którego organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju. Posiadanie takiego statusu pozwoli członkom aplikować o wsparcie publiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014 - 2020. Projekty rozwojowe zdefiniowane i uzgodnione przez grupy członków klastra, będą korzystały z preferencji w ramach systemu oceny przy aplikowaniu do różnych programów.

- Czasu jest mało. Musimy złożyć wniosek do 15 lipca br., ale stawka duża. Jeśli się uda, północna część województwa świętokrzyskiego i firmy, które tutaj działają, będą mogły wreszcie zaistnieć na arenie międzynarodowej - mówił prezes M. Perz, tym bardziej że klaster wyjdzie poza województwo i będzie bazował na historycznym potencjale Centralnego Okręgu Przemysłowego, nawiązując do obecnego.

- Firmy są tym mocno zainteresowane - przekonywał szef SSE „Starachowice”, nie kryjąc, iż strefa będzie chciała wyprofilować działalność, włączając w nią także wyższe szkolnictwo zawodowe.

- Ludzie są chętni do budowania czegoś więcej niż tylko gospodarki. Do rozwijania kultury, budowania miejskiego ośrodka, który zajmowałby się kwestiami społecznymi - wyliczał M. Perz.

W najbliższym czasie, co zapowiedział poseł Krzysztof Lipiec, odbędzie się konferencja gospodarza, powiązana z przedstawieniem Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w odniesieniu do regionu świętokrzyskiego. Spotkanie, podczas którego podpisany zostanie list intencyjny w sprawie powołania do życia Klastra Gospodarczego COP, zaplanowane zostało wstępnie na przełom czerwca i lipca. Niewykluczone, że weźmie w nim udział wicepremier Mateusz Morawiecki.

(An)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ