Kino Kultura otwarte

Modernizacja sali widowiskowo-kinowej SCK zakończona

W numerze

Kino Kultura otwarte

Modernizacja sali widowiskowo-kinowej SCK zakończona

Nowo wyremontowana sala widowiskowo - kinowa Starachowickiego Centrum Kultury została uroczyście otwarta 16 marca br. Od tego dnia działa już "Kino Kultura".

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, animatorzy kultury w mieście, członkowie organizacji, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, służb mundurowych, duchowni oraz mieszkańcy. Przywitał wszystkich dyrektor SCK, Tomasz Kordeusz, a ks. kanonik Henryk Wólczyński, proboszcz parafii Św. Judy Tadeusza, odmówił modlitwę i poświęcił nowe kino. Publiczność podczas uroczystości miała okazję posłuchać krótkiej historii i poznać plany SCK na najbliższą przyszłość.

- Myślimy o tym, aby obok kina zaoferować ludziom inne uzupełniające elementy. Projekt galerii w foyer, która powstanie, jeśli zapadnie taka decyzja, już jest. Miałaby służyć środowisku plastycznemu tego miasta. To moje wielkie marzenie - powiedział T. Kordeusz. - Niebawem powstanie nam konkurencja. Wychodząc naprzeciw, umożliwiliśmy poprzez nową stronę internetową, zakup biletów na wszelkiego rodzaju wydarzenia. Chcemy organizować wieczory z dobrym kinem. Będzie coś dla seniorów i dla młodych. Będziemy się starać, aby były to wartościowe spotkania wzbogacone o wystawy, spotkania z twórcami i dyskusje. To kino jest miejscem, gdzie z radością możemy pokazywać dzieła filmowe starachowiczan i tych, którzy w naszym regionie je tworzą - informował T. Kordeusz. 

W ramach modernizacji kina zainstalowano nagłośnienie DOLBY SURROUND, zamontowano ekran, jest dźwięk w systemie cyfrowym na balkonie oraz obiekty projekcyjne, także kabina projekcyjna pod kątem montażu projektora cyfrowego. Zakupiono też kinowy sprzęt cyfrowy 4M zgodny ze standardami DCI wraz z zestawem do projekcji trójwymiarowej. Wykonano adaptację akustyczną sali kinowo - widowiskowej wraz z zamontowaniem światła roboczego. SCK otrzymało na te inwestycje 50 proc.dofinansowania z PISF, 40 proc.wyasygnowała Gmina Starachowice, natomiast 10% wyniósł wkład własny placówki. 

- Bez zrozumienia lokalnych władz i Instytutu Sztuki Filmowej, bez ich wsparcia, nie udałoby się wykonać tej pracy, którą państwo mogą oglądać - powiedział dyrektor SCK Tomasz Kordeusz.

- Największym skarbem tego miejsca jest Tomasz Kordeusz. Kiedy przyszedł do nas po raz pierwszy i z tak ogromną pasją opowiadał o tym, co państwo zamierzają tutaj zrobić, to nasza decyzja nie mogła być inna jak wsparcie modernizację kina - mówiła Anna Sienkiewicz - Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i przedstawiła publiczności krótką prezentację starych polskich filmów po cyfrowej rekonstrukcji.

W foyer zorganizowano wystawę plac plastycznych pt. "Iluminacje 3" autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, Jarosława Kołodziejskiego i Mateusza Beźnica.

- Chciałem podziękować za przybycie. Mam nadzieję, że sztuka sama się obroni. Każdy z nas robi coś innego, ale myślę, że wspólne elementy będą zauważalne - mówił do zwiedzających Mateusz Beźnic.

 Wieczorem dla starachowiczan aktorski popis dali artyści wrocławskiego Teatru Muzycznego "Capitol". Wystawili spektakl pt. "Moja Abba". Wystąpił m.in. Konrad Imiela, starachowiczanin, dyrektor naczelny i artystyczny wrocławskiego teatru.

(J)

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ