Rekordowa kontrabanda w Tirze

Kierowcą był Ukrainiec

W numerze

Rekordowa kontrabanda w Tirze

Kierowcą był Ukrainiec

Przemyt ponad 20 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej, przekraczającej 30 tys. zł, udaremnili funkcjonariusze oddziału celnego w Starachowicach. To pierwszy taki przypadek od kilku lat.

Ładunek ukryty był dobrze w Tirze, kierowanym przez Ukraińca. Zgubiły go jednak nerwy, bo od początku dziwnie się zachowywał. Podczas odprawy wciąż się rozglądał, jakby czegoś wypatrywał. Widząc jego reakcję celnicy zajrzeli więc do kabiny, w której znaleźli ponad 20 000 papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kilka kartonów  znajdowało się pod siedzeniem, inne rzucono luzem na fotel pasażera, a cała reszta była ukryta w pościeli i kanapie.

Towar zajęto, jak powiedziała GAZECIE Joanna Kępa, rzecznik prasowy Izby Celnej w Kielcach, a Ukraińca już przesłuchano. Grozi mu teraz wysoka grzywny. Gdyby towar trafił na rynek Skarb Państwa byłby uboższy o jakieś 34 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków, lecz dzięki udanej akcji naszych celników do tego nie dojdzie.

- Ostatnio obserwujemy spadek przemytu przez granice. W oddziale celnym w Starachowicach to pierwszy przypadek od kilku lat - powiedziała nam rzeczniczka, dodając, że funkcjonariusze, którzy brali udział w zatrzymaniu i przy dalszych czynnościach są tuż po szkoleniach z zakresu służby patrolowej i środków przymusu bezpośredniego, a od 15 marca br. w Polsce trwa akcja "patrole na bazach", która ma na celu ograniczenie obrotu nielegalnym towarem.

- Nie mając oznaczenia producenta nie można mieć przecież pewności, że dany papieros nie zawiera grzybów czy pleśni, a alkohol związków trujących - przypomina J. Kępa.

Działaniami patrolowymi objęte będą bazary, na których istnieje ryzyko handlu nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. 

(An)

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ