Podwójne święto

W Tychowie Starym

Mirzec

Podwójne święto

W Tychowie Starym

80-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej i otwarcie Klubu Aktywności Wiejskiej świętowano w niedzielę (26 października br.) w Tychowie Starym.

Na uroczystość przybyło wielu szacownych gości, wśród których znaleźli się m.in. starosta starachowicki Andrzej Matynia, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, kierownik biura poselskiego Krzysztofa Lipca Andrzej Pruś, zastępcy świętokrzyskiego i powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Grzegorz Ryski i Robert Włodarczyk, radni powiatowi: Paweł Lewkowicz i Ryszard Nowak. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gminy Mirzec: wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Seweryn, radni oraz pracownicy Urzędu Gminy. Uroczystego przecięcia wstęgi w zmodernizowanej remizie dokonali wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Mirosław Seweryn i prezes OSP w Tychowie Starym Władysław Zając, a obiekt poświęcił proboszcz mirzeckiej parafii ks. kan. Daniel Kobierski.

Zgromadzeni w nowej remizie wysłuchali historii jubilatki: tychowskiej straży pożarnej, którą przypomniał prezes OSP Władysław Zając. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od przybyłych gości. 

 -Mam nadzieję, że Klub Aktywności Wiejskiej będzie jednoczył środowisko wsi. Wreszcie znajdą dla siebie miejsce wspaniałe zespoły folklorystyczne działające w Tychowie, młodzi sportowcy rywalizujący na pobliskim boisku i strażacy wygrywający od wielu lat powiatowe zawody. Myślę, że mieszkańcy Tychowa Starego zasługują na miejsce integracji społecznej. Nikt nam nie odmówił przybycia na tę ważną uroczystość, dlatego też czuję się zaszczycony i dumny, że mogę państwa gościć w tym pięknym obiekcie. Jestem szczególnie wdzięczny za wszelką pomoc Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Zarządowi Województwa i jego przedstawicielowi, obecnemu tu członkowi Zarządu Kazimierzowi Kotowski, bo każda złotówka napływająca z zewnątrz jest bardzo ważnym wsparciem dla naszej pięknej, ale niebogatej gminy. Dziękuję również staroście Andrzejowi Matyni i wicestaroście Dariuszowi Dąbrowskiemu, posłowi druhowi Mirosławowi Pawlakowi za to, że mimo nawału zajęć dotarli do nas w tę niesprzyjającą pogodę, a z nim przybyła do nas cała strażacka brać. Inwestycje są istotne, ale najważniejsze z nich są inwestycje w ludzi, w ich integrację, dlatego cieszę się, że możemy być dziś razem - powiedział wójt Marek Kukiełka.

Poseł Mirosław Pawlak obiecał przekazać dla OSP w Tychowie Starym środki finansowe w kwocie 4 tys. zł z Zarządu Wojewódzkiego i zaprosił do Warszawy 50-osobową grupę mieszkańców wsi. Na zakończenie obchodów przed publicznością zaprezentowała się kapela "Sąsiedzi", a gospodarz uroczystości Tadeusz Sobczyk zaprosił wszystkich na kolację.

Rozbudowa remizy to inwestycja zrealizowana w ramach Planu Odnowy Miejscowości opracowanego z inicjatywy Tadeusza Sobczyka i dzięki pomocy Pawła Packa. Środki zewnętrzne pozyskano za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD Razem na Rzecz Rozwoju. Dzięki skutecznym zabiegom wójta Marka Kukiełki, Rady Gminy Mirzec oraz dh Tadeusza Sobczyka ze środków własnych gminy wykonano natomiast termomodernizację starej części budynku i wymieniono pokrycie dachowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ