Partyzancka Droga Krzyżowa 2012

Informator UM

Partyzancka Droga Krzyżowa 2012

Już po raz trzynasty w lasach siekierczyńskich, na uroczysku Wykus, odprawiona została Partyzancka Droga Krzyżowa.

Zorganizowały ją jak co roku Hufiec Starachowice Związku Harcerstwa Polskiego i miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, aby przypomnieć, że służba Polsce to nie tylko chwile sławy i chwały, ale również strach, ból, cierpienie.

 Droga krzyżowa odbyła się w tym roku wyjątkowo w zimowej scenerii, ale mimo chłodu i wilgoci nie zabrakło chętnych do wzięcia w niej udziału. Uczestnicy z modlitwą na ustach przeszli do wszystkich stacji drogi krzyżowej. Zakończyli ją na Wykusie. Przy kapliczce - pomniku przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów Starachowic i Wąchocka oraz inni uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W tym roku data trzeciej obławy na Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury", kiedy to tradycyjnie odbywa się droga krzyżowa, przypadła w niedzielę. W związku z tym o. Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego klasztoru oo. Cystersów, odprawił dla jej uczestników Mszę Świętą. Po jej zakończeniu do zebranych przemówił Zdzisław Rachtan "Halny", jeden z niewielu już żyjących żołnierzy "Ponurego"

Robert Pióro Zespół ds. Strategii i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ