Otwarcie Jadłodzielni

W Starachowicach

Na okładce

Otwarcie Jadłodzielni

W Starachowicach

 

Z szacunku do jedzenia, z niechęci do marnotrawienia żywności oraz z chęci niesienia pomocy powstała w Starachowicach – Jadłodzielnia.

- Punkt funkcjonować będzie w Galerii Handlowej Skałka, przy ul. Armii Krajowej 28 – informuje prezydent miasta Marek Materek. - Jest to miejsce, w którym możemy bezpłatnie zostawić lub wziąć jedzenie. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy zamożni, bezdomni, starzy czy młodzi - każdy może skorzystać z Jadłodzielni.

Jadłodzielnia to ogólnoświatowy element idei dzielenia się żywnością. W wielu państwach europejskich, tysiące osób korzystają ze wspólnych punktów do oddawania i pobierania żywności. Szacuje się, że na świecie rocznie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 produkowanej żywności, stąd idea bezpłatnego dzielenia się żywnością. W Polsce - jak podają źródła - rocznie statystyczny Polak wyrzuca ponad 50 kg jedzenia. Zapobiec marnotrawieniu ton żywności mają tworzone w miastach punkty, w których mieszkańcy mogą dzielić się żywnością.

- Ważną zasadą Jadłodzielni jest to, aby przynosić jedzenie tylko takie, które sami moglibyśmy zjeść, tj. nieprzeterminowane i zdatne do spożycia – mówi prezydent. - Na przykład czyścimy lodówkę przed urlopem, robimy porządki w kuchni albo prowadzimy sklep, stoisko z artykułami spożywczymi i niektórym już kończy się termin przydatności do spożycia – zamiast je wyrzucić teraz możemy je zostawić w Jadłodzielni. Tu na pewno przyjdzie ktoś, kto chętnie weźmie nasz produkt. Dzięki temu możemy chociaż w jakimś procencie zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia.

Wyposażenie Jadłodzielni stanowi m.in. energooszczędna lodówka, która trafiła do naszego miasta dzięki wygranej Starachowic w konkursie na najpiękniej oświetlone miasto w okresie świąt "Świeć się z ENERGĄ".

- Dziękuję pracownikom Referatu Polityki Senioralnej, Stowarzyszeniu ROMI oraz mojemu zastępcy, Jerzemu Miśkiewiczowi za wkład w uruchomienie w naszym mieście Jadłodzielni – dodaje prezydent.

Jadłodzielnia czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-17.00, natomiast w soboty od 8.30 do 14.00.

Jakie produkty można przynosić do JADŁODZIELNI

➔ takie produkty, które sam mógłbyś zjeść

➔ produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – "należy spożyć do" (określenie "należy spożyć do" wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia),

➔ produkty hermetycznie zapakowane (słoiki, konserwy, itp)

➔ sery, jogurty, twarogi.

Jakich produktów nie należy przynosić do JADŁODZIELNI

➔ żadnego rodzaju surowego mięsa - te produkty są szczególnie trudne w przechowywaniu,

➔ produktów wytworzonych z niepasteryzowanego, "surowego" mleka,

➔ potraw zawierających surowe jaja,

➔ produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików!

➔ produktów, które wymagają trwałych warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut,

➔ produktów, które przekroczyły już termin przydatności do spożycia – "należy spożyć do" (nie mylić z "najlepiej spożyć przed"),

➔ produktów z oznakami popsucia (nietypowy zapach, kolor, wydęte wieczka, obecność pleśni, nadgnicie),

➔ produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady,

➔ alkoholu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ