Ruszyła modernizacja oczyszczalni

Na okładce

Ruszyła modernizacja oczyszczalni

To jedna z największych inwestycji spółki w ostatnich latach. Ma kosztować ponad 22 mln złotych.

Milionowa inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach staje się faktem. W kwietniu podpisano umowę, a w minioną środę, 6 czerwca, oficjalnie rozpoczęto prace przy modernizacji części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków. W uroczystości udział wzięli nie tylko przedstawiciele władz lokalnych, ale także wojewódzkich. Obecna była wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, prezydent Marek Materek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński, prezes PWiK Piotr Nowak, a posła Krzysztofa Lipca reprezentował radny Rady Miejskiej Tomasz Andrzejewski. Oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli wykonawcy inwestycji.

- Dziś, dzięki działaniom prezydenta, Rady Miejskiej i prezesa "Wodociągów", możemy mówić o inwestycji, która będzie wspierała ochronę środowiska, jednocześnie nie podnosząc opłat dla mieszkańców. Mam nadzieję, że zgodnie z planem w 2019 roku inwestycja będzie zakończona i będzie służyć mieszkańcom - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Prezydent Marek Materek podkreślił, że inwestycja sfinansowana zostanie w większości ze środków zewnętrznych, przy udziale środków własnych, co nie będzie skutkowało wzrostem cen dla odbiorów.

- Przy tej inwestycji, PWiK nie zaciąga dodatkowych kredytów, co jest istotne dla mieszkańców. To nie przełoży się na wzrost opłat - dodał Marek Materek.

Zastosowane rozwiązania chwalił także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński, który przecież nie tak dawno był prezesem starachowickich "Wodociągów" i to za jego kadencji rozpoczęto pracę nad tym zadaniem.

- Inwestycja jest szczególna, bo pod względem technologicznym innowacyjna. Wodociągi połączyły się z miejską siecią ciepłowniczą, również mają własne źródła energii. Sądzę, że w przyszłości dojdzie do wymiany tej energii i nadwyżki będą mogły być wykorzystywane do ogrzewania mieszkań - przekonywał Ryszard Gliwiński.

Oficjalne rozpoczęcie prac przypieczętowano symbolicznym "wbiciem łopaty", na której dostojnicy złożyli podpisy. Całkowita wartość projektu to 22.447.760,43 złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi blisko 64 procent. Prace modernizacyjne mają się zakończyć do 30 listopada 2019 roku.

Efektem inwestycji będzie zmiana sposobu zagospodarowania osadów. Obecnie są wywożone z oczyszczalni, co rocznie kosztowało PWiK około 1,5 miliona złotych. Po zakończeniu przebudowy, wykorzystanie osadów ma przynosić oszczędności, a nawet zarobek.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ