Kreatywność i logiczne myślenie nagrodzone

Łamigłowa 2018

W numerze

Kreatywność i logiczne myślenie nagrodzone

Łamigłowa 2018

To był już XXVII Ogólnopolski Konkurs Łamigłowy, który od lat organizuje Społeczna Szkoła Podstawowa oraz Społeczne Gimnazjum STO w Starachowicach. W tegorocznym wystartowało 89 uczniów z całej Polski. 

Konkurs rozegrano w nowej siedzibie placówek edukacyjnych STO - na terenie przejętego przez szkołę Gimnazjum nr 2 w Starachowicach. 26 maja br. uczniowie wykazywali się kreatywnością, umiejętnością rozwiązywania zadań matematycznych jak i rozbudowanym logicznym myśleniem. Wyzwanie podjęło 7 szkół podstawowych: uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi, SSP nr 1 STO z Warszawy, SSP Sto z Ostrołęki, SP nr 11 i 13 ze Starachowic, SP z Szerzaw, uczniowie z SSP STO ze Starachowic oraz gimnazjaliści z Łodzi, Warszawy, Ostrołęki, Szerzaw i nasi - uczniowie Gimnazjum nr 2, nr 4 i SG STO Starachowice.

Indywidualny konkurs logicznego myślenia rozegrano w 5 grupach wiekowych. Po części pisemnej na uczestników czekało wiele atrakcji i wspólnych zabaw. Jedną z nich był wyjazd do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule - nieopodal Starachowic. W tym czasie jurorzy sprawdzali prace, a rozstrzygnięcie zmagań konkursowych nastąpiło w godzinach popołudniowych. Na zwycięzców czekały cenne nagrody.

W grupie "Młodzików" pierwsze miejsce powędrowało do Piotra Bojary ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach, II ex aequo zdobyli: Hubert Krystyniecki ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach oraz Zuzanna Wieszczek ze SSP nr 1 STO w Łodzi, trzecie miejsce zajęła Barbara Kozanko ze SSP nr 1 STO w Łodzi, czwarte Helena Chudzik ze SSP nr 1 STO w Warszawie, a piąte Adam Wiliński z ZSZ STO w Ostrołęce. W kategorii "Kadetów" na pierwszym miejscu uplasowała się Katarzyna Zawiła ze SSP STO w Starachowicach, druga nagroda powędrowała do Wiktora Laskowskiego z ZSZ STO w Ostrołęce, a kolejne odebrali: Julia Łaszewicz z SP 13 w naszym mieście oraz Tomasz Mulas i Hanna Janusz ze SSP nr 1 w Warszawie.

W grupie "Juniorów" bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Salski z warszawskiej SSP nr 1 STO, drugie miejsce przypadło Zofii Mudynie ze SSP nr 1 w Łodzi, trzeci zajęła Aleksandra Wójcicka ze SSP STO w Starachowicach, czwarte ex aequo zdobył Adrian Powrózek ze SP 11 w Starachowicach oraz Maciej Piotrowski ze SSP nr 1 STO w Łodzi, a piąte zajęła Lena Majewska ze SSP STO nr 1 w Warszawie.

W kategorii "Żaków" ze szkół podstawowych konkurs wygrała Sonia Baranowska ze SSP nr 1 STO w Warszawie, na drugim miejscu uplasowała się Maria Zielińska z ZSZ STO w Ostrołęce, natomiast trzecia lokata przypadła Julii Stross ze SSP nr1 STO w Łodzi. Wśród starszych uczniów - gimnazjalistów kategoria "Żaków" najlepszy okazał się Szymon Tuz ze SG STO w Starachowicach, na drugim miejscu uplasowała się Antonina Stasiak ze SG nr 1 STO w Łodzi, trzecie miejsce zdobyła Angelika Kita z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach., a piąte - Piotr Małecki ze starachowickiego Gimnazjum nr 2.

Drużynową rywalizację szkół podstawowych wygrała SSP nr1 STO z Warszawy, drugie miejsce przypadło SSP STO z Łodzi, a trzecie ZSZ STO z Ostrołęki. W kategorii gimnazjów najlepsze jest SG STO w naszym mieście, drugie miejsce zajęło SG nr 1 STO z Łodzi, a trzecie Gimnazjum nr 4 ze Starachowic.

- Zadania, jakie zostały opracowane specjalnie do tego konkursu, nie należały do najłatwiejszych. W arkuszu znalazły się nie tylko zagadnienia wymagające znajomości wiedzy matematycznej, ale i umiejętności spostrzegawczości, kreatywności czy logicznego myślenia. Konkurs ten mamy przyjemność organizować po raz siódmy i było nam bardzo miło słyszeć, że nasi goście mogli wyczuć przyjazną i rodzinną atmosferę, jaka panuje w naszej szkole i którą udało nam się przenieść podczas konkursu do budynku Gimnazjum nr 2, które od września będziemy mieli udostępnione, dzięki przychylności władz miasta. Jednocześnie dziękujemy serdecznie dyrektor Gimnazjum nr 2 w Starachowicach, Monice Słowak- Brzezińskiej za gościnę oraz za możliwość przeprowadzenia finału zmagań, jakie zorganizowaliśmy - powiedziała GAZECIE Beata Nowak, wicedyrektor szkoły STO.

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowali m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Zarząd Główny STO w Warszawie, Społeczne Towarzystwo Oświatowe SKT nr 50 w Starachowicach, prezydent miasta Marek Materek, Odlewnie Polskie S.A. oraz PERFOPOL. Finał konkursu uświetniły występy artystyczne uczniów SSP oraz SG STO w Starachowicach, których przygotowała Anna Szumilewicz.

(mac)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ