"Miłość nie jedno ma imię"

Skąd wziął się pomysł na przedstawienie i dlaczego tak poważny i zaskakujący tytuł?

Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyprze się świętej prawdy, że uniwersalnymi doznaniami każdego człowieka (od dziecka do osoby w tzw. wieku podeszłym) jest pragnienie kochania i bycia kochanym. Na tej kanwie powstało interesujące widowisko o obliczach miłości, w którym udział wzięły trzy pokolenia: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, a także słuchacze Sekcji Edukacji Obywatelskiej miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawiono go w Szkole Podstawowej nr 6, w pięknej scenografii autorstwa Edyty Dziurzyńskiej. Rozpoczęło się od boskiej miłości, by przez miłość do ojczyzny i przyrody, dojść do miłości rodzinnej, a nawet pokazać miłość między dziewczyną a chłopakiem na wesoło.

Pomysł wziął się ze wszystkiego, co dzieje się w nas i wokół nas każdej wiosny. Wystarczyło tylko napisać teksty, co też uczyniły Zofia Sadok z Izabelą Jabłonką, przy wsparciu niezawodnego Adama Cieślika, który wykazał się też malowaniem (na żywo) gustownych obrazków. Wspaniałe kostiumy dla młodych i bardzo dorosłych aktorów mistrzowsko wykonała Grażyna Wysocka, a najbardziej podobały się kostiumy czapli i żurawia, w role których zgrabnie wcielili się Zofia Wiśniewska i Jerzy Krawczyk. Gościnnie wystąpiła Ewa Ragan z Miejskiej Biblioteki Publicznej z "Małym księciem" z repertuaru Katarzyny Sobczyk, a Magdalena Łodej wzięła na swój "warsztat" wokalny ciągle aktualny przebój Haliny Kunickiej "Świat nie jest taki zły..."

Świetnie zaprezentowali się uczniowie "szóstki". Taniec z bardzo trudnym stepowaniem zaprezentował Oliwier Mazonik z dziewczętami z klasy VIb, a w scenkach przedstawiających miłość na wesoło wystąpiła klasa VIa, której uczniowie uczestniczą w szkolnych zajęciach teatralnych.

Podsumowaniem, zawierającym gratulacje dla uzdolnionych dzieci i młodzieży wraz ze słowami uznania dla nauczycieli i aktorów z UTW, by napisany specjalnie na tę okazję wiersz, odczytany przez autorkę Alicję Zanijat.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ