Będzie czyściej w mieście!

Gmina kupiła zamiatarkę

 

Blisko milion złotych kosztowała nowa zamiatarka uliczna, jaką kupiła Gmina Starachowice. Wyprodukowana jest na seryjnym podwoziu... mercedesa. Na ulicach miasta będzie czyściej i to z klasą! 

W ramach projektu pn."Starachowice przyjazne środowisku – zakup zamiatarek ulicznych, w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy", nasze miasto chce kupić dwie nowe zamiatarki. Jedna już jest! Zabudowywana na podwoziu samochodu ciężarowego, zaprojektowana została do szybkiego i skutecznego usuwania zanieczyszczeń z ulic i placów. Usuwa mechanicznie nieczystości na szerokości 3500 mm, zabudowana jest na seryjnie produkowanym podwoziu samochodu ciężarowego Mercedes-Benz Atego.

Gmina Starachowice na zakup dwóch zamiatarek zaciągnęła blisko 1 mln 300 tys. zł pożyczki, która jest częściowo umarzalna. Pierwsza z zakupionych maszyn kosztowała 959.400 złotych, druga - mniejsza - ma kosztować niecałe 400 tysięcy złotych.

- Roczne oprocentowanie pożyczki to 3 procent, po osiągnięciu określonych efektów ekologicznych pożyczka zostaje umorzona w wysokości 15 procent. Za to wsparcie chciałbym podziękować wojewodzie świętokrzyskiej Agacie Wojtyszek i prezesowi Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszardowi Gliwińskiemu. Dla Gminy Starachowice taki zakup jest bardzo opłacalny, jedna zamiatarka już pracuje na ulicach naszego miasta, a druga, mniejsza, do naszego miasta trafi w ciągu miesiąca - mówi prezydent Marek Materek.

Oficjalne przekazanie kluczyków do nowej zamiatarki i pokaz jej możliwości odbyły się 30 maja br. W spotkaniu uczestniczył Marek Materek, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, prezes Zarządu WFOŚiGW Ryszard Gliwiński, dyrektor ds. projektów specjalnych Aebi Schmidt Polska Sp z o.o. Piotr Barnak oraz prezes Spółdzielni Socjalnej "Starachowiczanka" Jarosław Warszawa.

- Jednym z działań przyczyniających się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery jest użytkowanie do sprzątania miasta profesjonalnej zamiatarki, którą zakupiono przy wsparciu WFOŚiGW. To duże wsparcie dla gminy i dziękuję panu prezesowi, że dbając o czyste powietrze w województwie świętokrzyskim promuje programy rządowe, z których korzystają gminy i powiaty - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek

- Zakup taki z pewnością wpłynie na poprawę jakości powietrza. Fundusz zaprasza do korzystania ze środków przeznaczonych nie tylko na zakup zamiatarek, mamy całą gamę programów związanych z ochroną powietrza, m.in. "Zorza", "Świt", "Aura". Serdecznie zapraszamy mieszkańców do korzystania z środków przeznaczonych na ochronę powietrza - zachęcał Ryszard Gliwiński. prezes WFOŚiGW.

Nowy sprzęt wesprze działalność Spółdzielni Socjalnej "Starachowiczanka, która odpowiedzialna jest za czystość w mieście.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ