Obcokrajowcy lepili pierogi

Krynki

Brody

Obcokrajowcy lepili pierogi

Krynki

 

Yuliia z Ukrainy, Asli z Turcji oraz Luca z Włoch gościli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krynkach. Spotkanie miało na celu budowanie otwartości na obcowanie z innymi narodowościami. 

Spotkanie było nie tylko możliwością sprawdzenia przez uczniów szkoły w Krynkach znajomości języka angielskiego. Wolontariusze, dzięki interaktywnym warsztatom prowadzonym w języku angielskim, w atrakcyjny sposób przybliżyli uczniom różne aspekty kultury krajów, z których pochodzą. Przeprowadzili również zajęcia z najmłodszymi.

Prezentacje multimedialne, zajęcia warsztatowe i bezpośredni kontakt z wolontariuszami były znakomitą okazją do poznania specyfiki Ukrainy, Włoch, Turcji, ich kultury, geografii i życia codziennego, a nawet języka. Wolontariusze mieli okazję spróbowania tradycyjnych polskich potraw przygotowanych przez uczniów szkoły i byli zachwyceni polskimi specjałami. Jednak największą atrakcją były dla nich warsztaty kulinarne w języku angielskim – "Polish Your Kitchen", podczas których mieli szansę spróbować swoich sił w lepieniu pierogów. Podsumowaniem wysiłków kulinarnych była wspólna degustacja.

Uczestnictwo w warsztatach było lekcją otwartości i tolerancji, okazją do poszerzenia horyzontów i zdobycia nowych doświadczeń. Dzięki warsztatom młodzież nie tylko poznała lepiej inne kraje, ale nawiązała również nowe przyjaźnie. Gości ujęła natomiast życzliwość, zainteresowanie, gościnność i chęć pomocy, jakich doświadczali na każdym kroku.

Organizatorkami tak atrakcyjnego spotkania były nauczycielki: Iwona Łata, Bożena Kozłowska oraz Anna Gorzelak.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ