"Biała Niedziela" się udała

Bo zdrowie jest najważniejsze!

Zorganizowany na placu "Pod Skałkami" festyn profilaktyczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. To wspólna akcja zorganizowana przez Powiat Starachowicki, Gminę Starachowice, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej i starachowicki Klub Amazonek.

Festyn rozpoczął się Marszem Różowej Wstążeczki, który jest inicjatywą pań zrzeszonych w Klubie Amazonek. Jego celem jest pokazanie, że trzeba walczyć z rakiem i warto się badać, by chorobę wykryć jak najwcześniej. Zanim Amazonki wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi przeszły ulicami Starachowic, w kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyła się msza święta, po której uczestnicy dotarli na plac "Pod Skałkami", w geście solidarności maszerowali w nim starosta Danuta Krępa oraz wiceprezydent Jerzy Miśkiewicz.

Pod Skałkami mieszkańcy mogli w tę niedzielę (20 maja) skontrolować swój słuch, sprawdzić poziomu cukru we krwi, ciśnienie, skontrolować swoją postawę, zasięgnąć porad dietetycznych, sprawdzić pracę serca i układu krążenia, a także skorzystać z konsultacji psychologicznych. A w cytomammobusie robiono badania cytologiczne i mammograficzne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Również w ramach profilaktyki onkologicznej rodzice mogli przebadać swoje dzieci. Stacja krwiodawstwa ustawiła krwiobus, gdzie honorowo oddawano krew, co wraz z mieszkańcami uczynił również prezydent Marek Materek. Kolejka ustawiała się też przy punkcie rejestracji do banku dawców szpiku.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia zachęcali do zakładania konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) i składania wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA do korzystania z pomocy placówek medycznych.

W krwiobusie pobrano 11,7 l krwi od 26 dawców, z badań cytologicznych i mammograficznych skorzystały 32 panie, a pracownicy NFZ zarejestrowali w bazach ZIP i EKUZ łącznie ponad 150 osób. Do stoiska DKMS do wywiadu zgłosiło się kilkadziesiąt osób, a pobrano materiał od 13. Z badań paskowych oraz konsultacji z zakresu schorzeń kardiologicznych przy stoisku Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej skorzystało ok. 300 osób, a z konsultacji psychologa, pedagoga/logopedy 6 osób.

Również Komenda Powiatowa Policji przygotowała niespodziankę. Z pomocą specjalnych gogli, których założenie sprawia, że widzimy, jak osoby będące pod wpływem alkoholu, wybrani z publiczności mieszkańcy wzięli udział w prezentacji. Imprezie towarzyszyły też pokazy fitness i kulturystyczne, a także występy zespołów artystycznych. Dla dzieci przygotowano atrakcje takie jak pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej oraz Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Najmłodsi mogli skorzystać również z dmuchańców i strefy malucha na placu zabaw, a z festynu można było wyjść z fantazyjnie umalowaną twarzą Przygotowano dla publiczności również przekąski, słodkości oraz pyszną "Zalewajkę Świętokrzyską".

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ