Niedzielne koncertowanie

W numerze

Niedzielne koncertowanie

Pomyślnie dla wszystkich wszedł w rozkład świątecznych zajęć miły dla słuchaczy obowiązek wsłuchania się w muzykę w niedzielne popołudnie.

Miło jest zasiąść w czytelnianych fotelach po dobrym obiadku, mając przy tym pewność, że następną ucztą będzie muzyka przywieziona do starachowickiej MBP przez gromadkę uczniów Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, którym dyrektoruje maestro Artur Jaroń. Tym razem z interesującym repertuarem wystąpili pianiści: Maja Walusińska i Hubert Pisera oraz dobrze znani z wcześniejszego koncertu (9 kwietnia): Julita Niedzielska, Kamila Wawrzeńczyk i Eryk Parchański. Starachowickiej publiczności wyraźnie zabrakło ulubionego Jana Bieniasza.

Pierwszy raz można było usłyszeć skrzypcowe popisy Weroniki Lisowskiej oraz bardzo pożądany, zwłaszcza w większym składzie instrumentalnym, róg myśliwski lub jak kto woli waltornię. Jest to dziwny instrument należący do rodziny blaszaków, z czarą dźwiękową skierowaną do dołu, a - żeby było jeszcze dziwniej - czara skierowana jest ku tyłowi, natomiast mechanizm wentylowy obsługiwany jest ręką... lewą, bo prawa musi być umieszczona w zwężeniu czary dźwiękowej. Waltornista gra siedząc, a prawą dłonią podtrzymuje instrument oraz zasłaniając lub odsłaniając czarę wpływa na rodzaj dźwięku i jego "charakter", na który zdecydowany wpływ w konkretnym przypadku miał Bartosz Szymczyk.

Nasi melomani pełni są podziwu dla talentów młodych artystów, zwłaszcza dla Mai Pisery, która swoimi delikatnymi paluszkami potrafi wydobyć z instrumentu potężne dźwięki. Brawa i podziękowania za pamięć o starachowickiej bibliotece należą się również dyrektorowi Arturowi Jaroniowi.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ