Wybierz zawód przyszłości w Szkole Branżowej w ZSZ nr 3

Kierowca mechanik – jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce i za granicą. Według danych organizacji zrzeszających przewoźników, w kraju brakuje ok. 50 tys. kierowców samochodów ciężarowych (kat. C) oraz ciągników siodłowych z naczepą (kat. C+E). Tymczasem pensje w tej branży wahają się od 4 do 7 tys. zł netto. Chcesz do nich dołączyć? Wybierz Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach i klasę, kształcącą w zawodzie: kierowca mechanik!

Reforma systemu edukacji wprowadziła od roku szkolnego 2017/18 nowy typ szkoły – SZKOŁĘ BRANŻOWĄ I STOPNIA. W powiecie starachowickim powstała ona w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 przy ul. Szkolnej 10.

Placówka współpracuje z Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach i lokalnymi przedsiębiorcami, dając możliwość zdobycia zawodu i tytułu technika. Wraz z jej powstaniem pojawiły się kierunki kształcenia, zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. Jednym z nich jest kierowca mechanik – zawód uznawany za jeden z najbardziej poszukiwanych w Polsce i za granicą.

Edukacja jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym uczeń uczy się zawodu – kierowca mechanik (3 lata), a w drugim (2 lata – Szkoła Branżowa II stopnia), może uzyskać tytuł technika transportu drogowego, zdobyć średnie wykształcenie i przystąpić do matury. Może podnieść też swoje kwalifikacje uczestnicząc w innowacjach pedagogicznych, obejmujących zagadnienia spedycyjne niezbędne w przyszłej pracy oraz wycieczkach zawodoznawczych.

Absolwent wykształcony w tym zawodzie potrafi prowadzić pojazdy samochodowe, wykonywać prace związane z przewozem drogowym oraz z obsługą środków transportu drogowego. Ponadto, poradzi sobie z dokumentacją dotyczącą transportu, oceną stanu technicznego i naprawami. Pracując w firmach transportowych zdobędzie też doświadczenie, niezbędne przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jako kierowca mechanik i na wielu innych stanowiskach, gdzie potrzebna jest wiedza ogólnotechniczna. W ramach organizowanej przez szkołę praktycznej nauki zawodu, uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w wyspecjalizowanych warsztatach CKP w Starachowicach we współpracy z lokalnymi firmami transportowymi.

Kierowca mechanik to zawód dla ludzi z pasją, lubiących podróże i obcowanie z ciężarówką. Absolwenci mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie za pracę. Zarobki kierowców w Polsce szacuje się w granicach 4 – 7 tys. zł netto. Wg danych organizacji zrzeszających przewoźników, w Polsce brakuje ok. 50 tys. kierowców samochodów ciężarowych (kat. C) oraz ciągników siodłowych z naczepą (kat C+E). Nauka w Szkole Branżowej I Stopnia to przede wszystkim nauka praktyczna. W cyklu 3-letnim uczeń odbywa 2 dni zajęć praktycznych, a 3 dni to nauka teorii. W trakcie nauki uczniowie przechodzą szkolenia na symulatorze jazdy samochodem oraz odbywają zajęcia z Inspekcją Ruchu Drogowego.

Zawód kierowca mechanik daje możliwość rozwijania swoich pasji zawodowych, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji społecznych, kontaktu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i funkcjonowania w międzynarodowym środowisku pracy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ