Kryptonim JP2 - jak zrekonstruowano papamobile

W numerze

Kryptonim JP2 - jak zrekonstruowano papamobile

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach i władze powiatu, kilkanaście lat temu podjęli działania, które zmierzały do rekonstrukcji jedynego polskiego papamobile. Jednym z najważniejszych etapów tych działań była próba ustalenia losów pojazdu. Historię rekonstrukcji papieskiego "stara" przypomniano podczas spotkania w MPiT.

W Kinie Kotłownia publiczność obejrzała film pt. "Kryptonim JP2" autorstwa Anny Marii Mączki, który został zrealizowany dla Telewizji Polskiej. Po projekcji widzowie poznali historię samochodu dla papieża oraz wysłuchali ciekawych anegdot na temat poszukiwań pojazdu. O tym wszystkim opowiadali nie tylko bohaterowie dokumentu reportażystki TVP, ale przede wszystkim obecny na prezentacji 12 maja br. Dariusz Dąbrowski, ówczesny członek Zarządu Powiatu Starachowickiego i Paweł Kołodziejski, były już dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Obecna była również była dyrektor starachowickiej placówki muzealnej Magdalena Gorzkowska, która razem z Dariuszem Dąbrowskim poszukiwała papamobile.

Odnalezione przez pasjonatów z Muzeum i powiatu fragmenty pierwszego polskiego papamobile, poprzez stan swojego zachowania, nie mogły posłużyć za podstawę do rekonstrukcji pojazdu. Replika papamobile została przeprowadzona w oparciu o podwozie, które muzeum miało w swojej kolekcji, czyli podwozie Stara 660M2. To właśnie taki pojazd podziwiają zwiedzający Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Poruszenie wywołały słowa pożegnania Pawła Kołodziejskiego, który poinformował zebranych, że jest to ostatnie jego spotkanie z miłośnikami muzeum za jego kadencji.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ