Wegiera w brązie

Zawodnik Wikinga z medalem Mistrzostw Świata

Informacje sportowe

Wegiera w brązie

Zawodnik Wikinga z medalem Mistrzostw Świata

 

Brązowy medal Mistrzostw Świata w wyciskaniu sztangi leżąc wywalczył pod koniec kwietnia br. Jan Wegiera z Wikinga Starachowice. To kolejne trofeum w bogatej kolekcji naszego utytułowanego zawodnika, ale także początek wyjątkowego "maratonu" startów na najważniejszych imprezach świata i Europy. 

Najlepsi zawodnicy z całego świata walczyli tym razem o laury w Potchefstroom w Republice Południowej Afryki. Jan Wegiera wystartował w swojej koronnej kategorii wagowej, czyli do 93 kilogramów. Finał tych zmagań rozegrano 28 kwietnia. Zawodnik Wikinga zaprezentował się znakomicie i wynikiem 315 kilogramów ustanowił nowy rekord Polski seniorów, a także nowy rekord świata Masters II. Do srebrnego medalu zabrakło naprawdę niewiele, bo tylko 2,5 kilograma.

- Wyniki były naprawdę wysokie, zawodnicy cały czas pną się w górę i tego efektem były dwa nowe rekordy: Masters i Polski. Wyniki cieszą, ale można powiedzieć, że na te zawody jechaliśmy z nadzieją obrony brązowego medalu, albo powalczenia o srebro, ale do złota już sporo brakowało - wspomina klubowy trener Arkadiusz Staszewski.

Dla utytułowanego Jana Wegiery medal Mistrzostw Świata w wyciskaniu, to dopiero początek. W miniony piątek, 11 maja, wystartowały Mistrzostwa Europy w trójboju, a już w najbliższą środę kolejne mistrzostwa globu, tym razem w TS.

- Dla Janka ten najbliższy okres będzie wyjątkowy, bo jeszcze nikt chyba tego przed nim nie zrobił. Wystartował na Mistrzostwach Świata, gdzie zdobył medal, później wyjeżdża na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym Sprzętowym, a 16 maja wystartuje w Mistrzostwach Świata w trójboju bezsprzętowym. Gdyby na każdej z tych imprez zdobył medal, to byłoby to niesamowite osiągnięcie, bo trzy medale w niecałe 3 tygodnie to coś niepowtarzalnego - mówi trener Wikinga.

Na Mistrzostwach Świata barwy Wikinga reprezentował będzie także Karol Wójcik. Trener klubowy podkreśla, że obaj mają ogromne szanse na to, by znaleźć się na podium, a nawet powalczyć o srebrne medale. Ostatnie miesiące są bowiem dla starachowickich zawodników bardzo udane. Wiking zdobywa medale nie tylko w rywalizacji seniorskiej, ale także wśród młodszych zawodników.

- Mamy bardzo mocną kadrę juniorów i - co ważne - z naszej okolicy. W rywalizacji młodzieżowej mocno rośniemy w siłę. Kiedyś to było tak pół na pół, a teraz mamy naprawdę utalentowanych juniorów - dodaje trener Staszewski.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ