Chóralne śpiewanie

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska, w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się XII Regionalny Przegląd Chórów.

Siedem chórów z regionu świętokrzyskiego - 150 chórzystów, prezentowało się w MPiT. Każdy musiał zaśpiewać utwór obowiązkowy oraz minimum 2 utwory kompozytorów polskich. Oceniało je jury w składzie: Joanna Łukaszewska, śpiewaczka, nauczyciel emisji głosu, pracownik naukowy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Anna Waligóra - Tarnowska, dyrygent, kompozytor i kurator regionu mazowieckiego. Gościem specjalnym była Anna Kustra, pedagog śpiewu w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach, która przeprowadziła lekcje śpiewu. W kategorii chórów przedszkolnych Złote Pasmo otrzymały "Kolorowe Nutki" z Przedszkola Miejskiego nr 13 (dyrygent Bożena Magdalena Mrózek), w grupie chórów ze szkół podstawowych uhonorowano nim chóry: "Unisono" ze Szkoły Podstawowej nr 11 (dyrygent Joanna Migała) oraz "Bonus" z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Piekoszowie. Brązowym Pasmem nagrodzono chór "Crescendo" ze Szkoły Podstawowej nr 9 (dyrygent Justyna Magnowska – Janicka), natomiast dyplom uczestnictwa otrzymał chór "Lutnia" ze Szkoły Podstawowej w Szerzawach (Joanna Migała). Złote Pasmo zdobył również chór "Portamento" z Młodzieżowego Domu Kultury (Bożena Magdalena Mrózek) - kategoria szkoły gimnazjalne, Srebrne otrzymał chór "Violino" ze Szkoły Podstawowej w Rzepinie (Ewa Schmalenberg), a wyróżnienia specjalne przyznano starachowickim chórom "Kolorowe Nutki" i "Portamento".

Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent i twórczyni chórów oraz kurator regionu świętokrzyskiego, dziękowała dyrygentkom i chórzystom za przygotowanie bardzo ciekawych prezentacji konkursowych poprzedzonych systematyczną pracą na próbach. Dyrektorowi Pawłowi Kołodziejskiemu oraz pracownikom Muzeum również, za okazaną pomoc i wyrozumiałość. Podziękowania skierowała też do władz Powiatu Starachowickiego, Gminy Starachowice i Gminy Piekoszów, do Anety Foremniakowskiej, która zgodziła się pełnić podczas konkursu rolę akompaniatora i do Jacka Bernaciaka za opiekę foto – video, a także do Piotra Mrózka za pomoc organizacyjną.

Projekt Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaś realizatorem jest Narodowe Forum Muzyki z siedzibą we Wrocławiu wspierane przez koordynatorów regionalnych.

(P. S.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ