Lekcja historii z "Ponurym"

W numerze

Lekcja historii z "Ponurym"

Uczniowie klas wojskowo-policyjnych LO w Chwałowicach wybrali Jana Piwnika "Ponurego" na bohatera ogólnopolskiego konkursu "Policjanci w służbie historii".

Zbliża się 30. rocznica trzydniowych uroczystości ponownego pogrzebu legendarnego komendanta oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich - mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Niewielu jednak wie, że bohater Kielecczyzny, zanim zasłynął jako żołnierz AK, cichociemny, charyzmatyczny dowódca partyzantów, był do wybuchu wojny wzorowym funkcjonariuszem Policji Państwowej. Dlatego aspirant Jan Piwnik patronuje Świętokrzyskiej Policji od 1991 r. Od roku 2002 policjanci nie tylko świętokrzyscy, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem i zaangażowaniem w wykonywaniu swoich obowiązków na rzecz bezpieczeństwa, odznaczani są Odznaką Zasługi im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego".

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach odbyła się żywa lekcja historii nt. Jan Piwnik "Ponury" - LAUS TIBI. Przygotowali ją uczniowie: Sandra Dudek, Natalia Kamińska i Natalia Winiarska, pod kierunkiem nauczycielki Renaty Bieleckiej, a uczestniczyli w niej uczniowie klas III - oddziału gimnazjalnego PSP w Iłży.

Jan Piwnik, w którego wcielił się Patryk Środa, opowiadał o sobie i przedstawiał prezentacje multimedialną ze zdjęciami, a uczniowie musieli odgadnąć jego nazwisko i rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą wiedzę zdobytą na lekcji. Komendant sformułował też oddział, przeprowadził wstępną musztrę i poprowadził go na strzelnice szkolną, gdzie ochotnicy - po instruktorskim przeszkoleniu, mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

To żywe spotkanie z historią na długo zostawi ślad w pamięci o człowieku, który jako policjant i żołnierz wiernie służył wolnej Polsce. LAUS TIBI - chwała Tobie.

Renata Bielecka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ