Dominika finalistką Olimpiady

Bez kategorii

Dominika finalistką Olimpiady

Dominika Gawlik, to tegoroczna maturzystka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Kształci się w klasie na profilu matematyczno- fizycznym i jest finalistką II edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

Postanowiła wziąć udział w tej olimpiadzie, ponieważ jej tematyka jest jej szczególnie bliska.

- Stąd pomysł na wzięcie udziału w tym konkursie?

- Bardzo interesuję się zagadnieniami dotyczącymi obronności oraz wojskowości. Dzięki temu konkursowi mogłam zweryfikować swoją wiedzę z zakresu moich zainteresowań. Jest bardzo szeroki, obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa narodowego, przebiegu i skutków konfliktów zbrojnych, systemów bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem NATO, czy pogłębioną wiedzę o Siłach Zbrojnych RP. W przygotowaniach pomagał mi mój opiekun, Norbert Kutyła.

- Przybliż nam poszczególne etapy, aż do samego finału...

- Pierwszy etap olimpiady polegał na napisaniu eseju na wybrany temat. Moja praca nosiła tytuł: "Rodzina jako szkoła wychowania obywatelskiego i patriotycznego". Komisja olimpiady przyznała mi ilość punktów kwalifikującą do kolejnego etapu, który odbył się w grudniu w Kielcach. Pytania testowe były bardzo szczegółowe. W rywalizacji z uczniami z województwa świętokrzyskiego wypadłam nieźle, zostałam bowiem laureatką etapu okręgowego olimpiady i czekał mnie poziom centralny: w dniach 23-24 marca br. w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięło w nim udział 160 uczniów z całej Polski. Trzeba było rozwiązać wymagający i bardzo szczegółowy arkusz pytań. Organizatorzy naprawdę bardzo wysoko zawiesili poprzeczkę, ale nie mogło być łatwo - jest to przecież najwyższy etap zmagań. Zostałam finalistką olimpiady i spośród uczestników z województwa świętokrzyskiego zajęłam najwyższe miejsce w klasyfikacji.

- Ogromny sukces, gratuluję!

- Jestem bardzo zadowolona z osiągniętego wyniku i cieszę się, że wzięłam udział w olimpiadzie. Moim zdaniem jest to trudny konkurs, ponieważ wymaga nie tylko wiedzy "książkowej", lecz również nabywanej każdego dnia, bo program olimpiady obejmuje zarówno historię, jak i czasy obecne. Trzeba umieć obserwować świat, analizować minione i bieżące wydarzenia oraz wyciągać z nich wnioski. Jest to olimpiada skierowana typowo do pasjonatów tematyki bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Cieciora

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ