Łaziki w Muzeum

W numerze

Łaziki w Muzeum

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge odbędą się we wrześniu br. w Starachowicach a już zgłosiło się 65 zespołów z 20 krajów świata.

European Rover Challenge (ERC) to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno - kosmicznych, w których rywalizują konstruktorzy łazików marsjańskich. Czwarta edycja imprezy odbędzie się między 14 a 16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Nowością tegorocznej edycji zawodów ERC jest formuła PRO, w której swoje możliwości mają zaprezentować zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz technologiami kosmicznymi.

Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa liczba 65 drużyn. Dokumentację konkursową do tegorocznej edycji przesłały zespoły z 20 krajów świata, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Norwegii i Meksyku. W zawodach ERC uczestniczą studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Z Polski do konkursu zgłosiły się zespoły z uczelni wyższych w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kielcach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Zawody łazików cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, dla której przygotowywana jest również edukacyjna strefa pokazów naukowo-technologicznych. W poprzednich edycjach wydarzenia udział wzięło ponad 70 tysięcy widzów i ponad 700 konstruktorów z całego świata.

- Dla zawodników tworzących zespoły, to wyjątkowa szansa na prezentację swoich możliwości i ważny krok w budowaniu ich kariery w branży kosmicznej. Dlatego cieszy nas udział w zawodach reprezentantów aż 20 krajów, prezentujących różne podejście do robotyki kosmicznej. Emocje podczas zawodów zapewni także wyraźniejszy niż dotychczas pokaz sił zespołów z Europy, które stanowią blisko połowę wszystkich zarejestrowanych drużyn - mówi organizator, Łukasz Wilczyński.

Organizatorami wydarzenia są: Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice", Muzeum Przyrody i Techniki, a także Mars Society Polska. Zawody objęli patronatem honorowym: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Kosmiczna.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ